LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kina sjell censurë të nivelit 'urgjent' për protestat me zero COVID

2 Dhjetor 2022, 15:43, Kosova & Bota CNA
Kina sjell censurë të nivelit 'urgjent' për protestat
Foto Ilustruese

Autoritetet kineze kanë iniciuar nivelin më të lartë të “përgjigjes urgjente” të censurës, sipas direktivave të rrjedhura, duke përfshirë një goditje ndaj VPN-ve dhe metodave të tjera të anashkalimit të censurës në internet, pasi protestat e paprecedentë demonstruan zhgënjim të gjerë publik me politikën zero-COVID.

Goditja, duke përfshirë ndjekjen dhe marrjen në pyetje të protestuesve, vjen së bashku me lehtësimin e kufizimeve pandemike në një qasje të dukshme karrota dhe shkopi ndaj një derdhjeje të ankesave publike. 

Gjatë një jave të jashtëzakonshme në Kinë, protestat kundër kufizimeve zero-COVID përfshinin kritika ndaj sundimit autoritar të Xi Jinping – i cili u theksua më tej nga vdekja e ish-udhëheqësit kinez Jiang Zemin.

Direktivat e rrjedhura të lëshuara në platformat kineze në internet, të publikuara fillimisht nga një llogari në "Twitter" kushtuar shpërndarjes së informacionit në lidhje me protestat, kanë zbuluar shqetësimet specifike të autoriteteve për interesin në rritje midis qytetarëve për të anashkaluar të ashtuquajturin "Firewall i Madh" i Kinës. 

Demonstratat janë censuruar rreptësisht, por protestuesit dhe qytetarët e tjerë kanë përdorur këtë javë VPN për të hyrë në lajme jo-kineze dhe aplikacione të mediave sociale që janë të ndaluara në Kinë.

Direktivat, të botuara dhe të përkthyera gjithashtu nga China Digital Times, një faqe lajmesh me qendër në SHBA, e fokusuar në censurën kineze, erdhën nga administrata e hapësirës kibernetike të Kinës dhe shpallën një "Përgjigje Emergjente në Internet të Nivelit I, niveli më i lartë i menaxhimit të përmbajtjes".

Ai urdhëroi menaxherët të merrnin një "qasje praktike" dhe të forconin menaxhimin e përmbajtjes për të identifikuar, trajtuar dhe raportuar me shpejtësi informacionin rreth asaj që i quajti "shqetësime offline" dhe " ngjarjet e fundit të profilit të lartë në provinca të ndryshme".


“Incidenti i 24 nëntorit shkaktoi shprehje të ankesave të ndryshme,” tha ajo, sipas përkthimit të CDT-së dhe duke iu referuar zjarrit të ndërtesës Urumqi që vrau 10 njerëz.

“Parulla të dëmshme politike u shfaqën në Shangai; studentët e kolegjit dhe universitetit mbajtën tubime të dukshme politike; shtohen shpifjet nga mediat e huaja; dhe faqet e internetit të ndryshme kanë forcuar menaxhimin e përmbajtjes së tyre.”

Ai vuri në dukje datat e ardhshme gjatë të cilave menaxherët duhet të kenë kujdes të veçantë, duke përfshirë përvjetorin njëjavor të zjarrit, Ditën Botërore të të Drejtave të Njeriut dhe Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. 

Ata gjithashtu urdhëruan platformat e e-commerce për të "pastruar" disponueshmërinë e produkteve dhe aplikacioneve dhe "përmbajtjen e dëmshme" të krijuar për të anashkaluar kufizimet e internetit, të tilla si VPN dhe ruterat që anashkalojnë muret e zjarrit.

Protestuesit dhe banorët që duan të transmetojnë ankesat për politikën zero-Covid ose aspekte të tjera të jetës në Kinë , kanë luajtur një lojë mace dhe miu me censuruesit këtë javë. Vdekja e 96-vjeçarit Jiang, e njoftuar të mërkurën, u dha disave një rrugë për të shprehur në mënyrë krijuese pakënaqësinë me Xi./CNA.al Burimi: The Guardian

Lajmet e fundit nga