LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Infeksioni vrasës në Britani/ Brenda pak ditësh humbin jetën 4 fëmijë

2 Dhjetor 2022, 15:39, Kosova & Bota CNA

Infeksioni vrasës në Britani/ Brenda pak ditësh humbin jetën

Katër fëmijë kanë humbur jetën në Mbretërinë e Bashkuar pasi u infektuan me strep A.

Zyrtarët shëndetësorë pak ditë më parë lëshuan paralajmërime për prindërit dhe stafin e shkollës për shenjat dhe simptomat e infeksionit.

Këto përfshijnë dhimbje të fytit, ethe dhe infeksione të vogla të lëkurës. Në raste të rralla, mund të bëhet një sëmundje e rëndë dhe kushdo me temperaturë të lartë, dhimbje të forta muskulore, dhimbje në një zonë të trupit dhe të vjella ose diarre të pashpjegueshme duhet të kërkojë ndihmë urgjente mjekësore.


Të premten, Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar (UKHSA) konfirmoi se një fëmijë që ndoqi shkollën fillore St John's në Ealing, në perëndim të Londrës, kishte vdekur nga infeksioni bakterial, ndërsa doli gjithashtu se prindërit e një djali katërvjeçar nga Buckinghamshire ka thënë se ai ka ndërruar jetë nga Strep A.

Shabana Kousar, nëna e Muhamed Ibrahim Aliut, i cili ndoqi shkollën dhe çerdhen Oakridge në High Wycombe, tha për Bucks Free Press : “Humbja është e madhe dhe asgjë nuk do ta zëvendësojë atë. Ai ishte shumë i dobishëm nëpër shtëpi dhe mjaft aventureske, i pëlqente të eksploronte dhe shijonte shkollën e pyllit, dita e tij më e mirë ishte një e hënë dhe [ai] tha se e hëna ishte dita më e mirë e javës.

“Ai gjithashtu kishte një lidhje shumë të ngushtë me babanë e tij. Ai ishte shoku i tij më i mirë dhe shkonte kudo me të. Ai thjesht donte të ishte me të.”

Një nxënës nga shkolla fillore Victoria në Penarth, katër milje në jug të Cardiff, gjithashtu ka vdekur nga infeksioni. Një gjashtë vjeçar vdiq javën e kaluar pas një shpërthimi të të njëjtit infeksion në një shkollë në Surrey.

Zyrtarët shëndetësorë mësohet se kanë raportuar një rritje të lehtë kohët e fundit në rastet e Strep A, e cila mund të shkaktojë ethet e kuqe, megjithëse vdekjet dhe komplikimet serioze nga infeksioni janë të rralla.

Dr Yimmy Chow, një konsulent për mbrojtjen e shëndetit në UKHSA, tha për rastin Ealing: "Jemi jashtëzakonisht të pikëlluar kur dëgjojmë për vdekjen e një fëmije në shkollën fillore të St John's dhe mendimet tona janë me familjen, miqtë dhe komunitetin e tyre shkollor. Duke punuar me ekipin e shëndetit publik të këshillit Ealing, ne kemi dhënë këshilla paraprake për komunitetin e shkollës për të ndihmuar në parandalimin e rasteve të mëtejshme dhe vazhdojmë ta monitorojmë situatën nga afër.

“Infeksionet streptokoke të grupit A zakonisht rezultojnë në sëmundje të lehta dhe informacioni është ndarë me prindërit dhe stafin për shenjat dhe simptomat. Këto përfshijnë dhimbje të fytit, ethe dhe infeksione të vogla të lëkurës dhe mund të trajtohen me një kurs të plotë të antibiotikëve nga mjeku i përgjithshëm.

“Në raste të rralla, mund të jetë një sëmundje e rëndë dhe kushdo me temperaturë të lartë, dhimbje të forta muskulore, dhimbje në një zonë të trupit dhe të vjella ose diarre të pashpjegueshme duhet të telefonojë NHS 111 dhe të kërkojë menjëherë ndihmë mjekësore.”

Bakteret streptokoke të grupit A mund të shkaktojnë shumë infeksione të ndryshme, duke filluar nga sëmundje të vogla deri te sëmundjet vdekjeprurëse. Ethet e kuqe e ndezur shkaktohen nga strep A dhe prekin më së shumti fëmijët e vegjël, por trajtohen lehtësisht me antibiotikë.

Sipas NHS, shenjat e para të etheve të kuqe mund të jenë simptoma të ngjashme me gripin, duke përfshirë një temperaturë të lartë, dhimbje të fytit dhe ënjtje të gjëndrave të qafës. Një skuqje shfaqet 12 deri në 48 orë më vonë që fillon në gjoks dhe stomak dhe më pas përhapet. Një shtresë e bardhë shfaqet në gjuhë, e cila zhvishet, duke e lënë gjuhën të kuqe, të fryrë dhe të mbuluar me gunga të vogla (shpesh quhet "gjuhë luleshtrydhe")./CNA.al

Lajmet e fundit nga