LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Këshilltari i Zelenskit: Mbi 13 mijë ushtarë ukrainas të vrarë në luftë

2 Dhjetor 2022, 08:20, Kosova & Bota CNA

Këshilltari i Zelenskit: Mbi 13 mijë ushtarë ukrainas të

Më shumë se 13.000 ushtarë ukrainas janë vrarë prej nisjes së luftës së Rusisë në Ukrainë, ka thënë Mykhailo Podolyak, këshilltar i presidentit ukrainas, Volodimir Zelenski.

Deklarata të tilla për numrin e viktimave janë të rralla dhe komentet e Podolyakut nuk janë konfirmuar nga ushtria shtetërore.

Në muajin qershor, ai ka thënë se 100 deri në 200 ushtarë ukrainas janë duke vdekur brenda ditës.

Muajin e kaluar, gjenerali ushtarak amerikan, Mark Milley, ka thënë se rreth 100.000 ushtarë rusë dhe 100.000 ushtarë ukrainas janë vrarë apo plagosur prej nisjes së luftës.

Në një video adresim të mërkurën, shefja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka thënë se 100.000 ushtarë ukrainas janë vrarë deri më tani në luftë.

Megjithatë, një zëdhënës i saj ka sqaruar më vonë se Von der Leyen ka bërë një gabim dhe se shifra qëndron për të vdekurit dhe plagosurit.

Lufta në Ukrainë shtet ka nisur më 24 shkurt të këtij viti.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e konsideron luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre./REL

Lajmet e fundit nga