LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmi ndaj Izraelit/ Rusia, thirrje palëve për vetëpërmbajtje

14 Prill 2024, 14:05, Kosova & Bota CNA

Sulmi ndaj Izraelit/ Rusia, thirrje palëve për

Rusia u bën thirrje të gjitha palëve që të tregojnë vetëpërmbajtje dhe të shprehin shqetësimin për përshkallëzimin e mëtejshëm pasi Irani sulmoi Izraelin.

“Ne po llogarisim në shtetet e rajonit që problemet ekzistuese t’i zgjidhin me mjete politike dhe diplomatike”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme.

Moska shtoi se ka paralajmëruar shumë herë se Këshilli i Sigurimit i OKB-së nuk ishte në gjendje t'i përgjigjej në mënyrë adekuate një sulmi ndaj një konsullate iraniane në Siri, e cila vrau shtatë oficerë nga Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike, duke përfshirë komandantë të lartë.

Ai vjen pasi Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca kundërshtuan një deklaratë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të hartuar nga Rusia që do të dënonte një sulm në kompleksin e ambasadës së Iranit në Siri.

Irani akuzoi Izraelin për kryerjen e atij sulmi, por Izraeli ka thënë se nuk komenton raportet e huaja./ CNA

Lajmet e fundit nga