LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Izraeli godet Libanin/ Shkatërrohet ndërtesa në qytetin Nabi Sheet

14 Prill 2024, 11:40, Kosova & Bota CNA

Izraeli godet Libanin/ Shkatërrohet ndërtesa në qytetin Nabi

Një sulm ajror izraelit ka shkatërruar një ndërtesë në qytetin Nabi Sheet në rajonin Baalbek të Libanit, në verilindje të kryeqytetit Bejrut.

Tensionet mes fqinjëve të Izraelit dhe Libanit janë përshkallëzuar që nga 7 tetori. Grupi militant Hezbollah i mbështetur nga Irani ka deklaruar vazhdimisht mbështetjen e tij për popullin palestinez në Gaza dhe rezistencën e tyre kundër sulmeve izraelite në zonat civile.

Sulmet izraelite në rajonin Baalbek janë më të rralla duke pasur parasysh se është më në veri në Liban, rreth (50 milje) 80 kilometra nga kufiri Izrael-Liban.

Të dielën e kaluar, ushtria izraelite tha se goditi katër vende të njësisë së mbrojtjes ajrore të Hezbollahut në zonën e Baalbek./ CNA

Lajmet e fundit nga