LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hakmerret Rusia/ Merr vendimin për dëbimin e qindra gjermanëve

27 Maj 2023, 16:46, Kosova & Bota CNA

Hakmerret Rusia/ Merr vendimin për dëbimin e qindra gjermanëve

Gjermania ka qënë një antagoniste e thekur e Rusisë përsa i përket pushtimit të Ukrainës.

Shteti gjerman është një ndër vendet që kanë sjellë në fuqi sanksionë të forta ndaj Rusisë dhe ndërkohë ka hequr dorë nga furnizimet me gaz nga Rusia.

Për këto arsye Rusia po hakmerret duke dëbuar nga vend i saj qindra gjermanë që punojnë në sektorët e arsimit dhe kulturës.  Gjermanët e vendosur në Rusi pritet të dëbohen nga vendi muajin e ardhshëm, thotë ministria e jashtme gjermane.

Dëbimet përfshijnë mësues të shkollës gjermane në Moskë dhe staf në shoqatën kulturore të Institutit Goethe.

Muajin e kaluar, Rusia dhe Gjermania deklaruan secila 40 punonjës të ambasadave të tyre përkatëse si të padëshiruar dhe i dëbuan ata.

Gazeta e përditshme gjermane "Süddeutsche Zeitung" raportoi se masa e fundit do të prekë një "numër treshifror” të punonjësve, përfshirë diplomatët.

“Në funksion të këtij vendimi të njëanshëm, të pajustifikuar dhe të pakuptueshëm, qeveria federale tani është e shqetësuar për të siguruar një prani minimale të ndërmjetësve në Rusi duke ruajtur gjithashtu një prani diplomatike”, është shprehur ministria e Jashtme gjermane, shkruan BBC.

 

 

Lajmet e fundit nga