LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Filipinet akuzojnë Kinën se ka gjuajtur me ujë në anijet e saj

9 Dhjetor 2023, 16:03, Kosova & Bota CNA

Filipinet akuzojnë Kinën se ka gjuajtur me ujë në anijet e

Filipinet e kanë akuzuar Kinën se ka përdorur topa uji anijet e saj.

Pamjet video tregojnë anijet kineze që lëshojnë shpërthime të fuqishme uji drejt anijeve të qeverisë Filipine.

Filipinet i quajtën veprimet e Kinës "të paligjshme dhe agresive".

Deti i Kinës Jugore është në qendër të një mosmarrëveshjeje territoriale midis Kinës, Filipineve dhe vendeve të tjera.

Ngjarja ndodhi pranë Scarborough Shoal, një pikë zjarri midis dy vendeve.

Task Forca Kombëtare për Detin e Filipineve Perëndimore tha se "anijet e rojes bregdetare kineze përdorën topa uji për të penguar" anijet qeveritare që të dërgonin karburant dhe furnizime ushqimore në anijet e peshkimit.

Pekini tha se kishte përdorur ato që i quajti "masa kontrolli" në anijet që kishin hyrë në ujërat e tij./ CNA

Lajmet e fundit nga