Eurodeputetja ngre alarmin: Protestat në RMV mund të përdoren nga Rusia

7 Korrik 2022, 14:06, Kosova & Bota CNA
Eurodeputetja ngre alarmin: Protestat në RMV mund të përdoren nga
Viola von Cramon

Eurodeputetja dhe Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Viola von Cramon ka ngritur shqetësimin se protestat e dhunshme në Maqedoninë e Veriut mund të shfrytëzohen nga Rusia për t’u përhapur edhe në Mal të Zi.

Përmes një postimi në "Twitter", Viola von Cramon i bën thirrje Bashkimit Europian të përshpejtojë veprimet në rajon për të shmangur përshkallëzimin e situatës.

“Kur Shtetet Anëtare të BE dështojnë të japin rezultat të prekshëm për qeveritë progresive në Ballkanin Perëndimor, kemi trazira në Maqedoninë e Veriut dhe potencialisht Mal të Zi që mund të shfrytëzohen nga Rusia dhe aktorë të tjerë të huaj"./euronews 

Lajmet e fundit nga