Johnson konfirmon dorëheqjen/ “Është e dhimbshme”

7 Korrik 2022, 13:56, Kosova & Bota CNA

Johnson konfirmon dorëheqjen/ “Është e dhimbshme”

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, në një deklaratë për mediat ka konfirmuar se do të japë dorëheqjen e tij si udhëheqës i konservatorëve.

Ndër të tjera, Johnson është shprehur se do të qëndrojë në post deri në vjeshtë në mënyrë që konservatorët të mund të zgjedhin një udhëheqës të ri për ta zëvendësuar atë.

Arsyeja që kam luftuar kaq shumë gjatë ditëve të fundit për të dhënë personalisht dorëheqjen është jo sepse nuk doja ta bëja, por se kjo ishte puna ime, detyra ime, detyrimi im ndaj jush.

Jam jashtëzakonisht krenar për arritjet e kësaj qeverie në daljen e Britanisë nga Brexit, në zgjidhjen e marrëdhënieve tona me ndërkombëtarët, në menaxhimin e pandemisë, krijimin e vaksinës më të shpejtë kundër COVID-it në Europë, daljen më të shpejtë nga bllokimi dhe mbështetjen e ukrainasve në luftën kundër Rusisë gjatë muajve të fundit.

Në ditët e fundit jam përpjekur të bind kolegët e mi se do të ishte e çuditshme të ndryshojmë liderin kur po japim kaq shumë, kur kemi një mandat dhe kur jemi vetëm disa pikë prapa në sondazhe. Është e dhimbshme që të mos jem në gjendje të përfundoj kaq shumë projekte vetë”, tha Johnson./ CNA.al

Lajmet e fundit nga