LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

BDI: Incidenti i inskenuar nga aktivistët e koalicionit Aleanca-VMRO-Levica, i paramenduar dhe i planifikuar

6 Korrik 2022, 23:04, Kosova & Bota CNA
BDI: Incidenti i inskenuar nga aktivistët e koalicionit
Ali Ahmeti

Bashkimi Demokratik për Integrim përmes një komunikate me shkrim ka bërë të ditur se “dënon incidentet në protestat antieuropiane të nxitura nga elementet proruse në shoqëri përfshirë edhe incidentin e inskenuar sonte në sheshin Skënderbeu në Shkup”.

“Incidenti midis aktivistëve të OBRM-së, Levicës dhe Aleancës nuk ka se si mos të konsiderohet i paramenduar dhe i planifikuar nga ky koalicion pasi që protagonistë ishin pikërisht këto tre parti dhe përkrahësit e tyre.

Personi që sulmoi partnerët e koalicionit sonte, dje bënte fushatë bashkë me të vëllain për OBRM-PDUKM-në, ndërsa sot është funksionar i OBRM-PDUKM-së, drejtor i Higjienës Komunale në Shkup. BDI fton për gjakftohtësi dhe mosnxitje të incidenteve ndëretnike dhe dhunës në protesta. Forcat antieuropiane nuk do të ngadhënjejnë sepse vendi ynë është në NATO dhe qytetarët e duan Europën” thuhet në reagimin e BDI-së./CNA.al

Lajmet e fundit nga