LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cunami godet bregdetin italian/ Vala arriti deri në 1.5 metër

5 Dhjetor 2022, 08:41, Kosova & Bota CNA

Cunami godet bregdetin italian/ Vala arriti deri në 1.5 metër

Një cunami ka ndodhur pasditen e së dielës pranë ishullit Stromboli në Itali, duke shkaktuar një valë cunami rreth një metër e gjysmë të lartë. 

Cunami u shkaktua nga një shkëputje në Sciara del Fuoco. Alarmet u ranë në ishull, por sipas hetimeve të para nga Mbrojtja Civile, nuk raportohet për dëme.

Mbrojtja Civile shpjegon se dje rreth orës 16.20 ka pasur një shkëputje nga Sciara del fuoco e vullkanit Stromboli, i cili gjeneroi një valë cunami 1.5 metra. 

Në ishull, sirenat hynë në veprim për të alarmuar popullatën. Nga kontrollet e kryera nuk raportohet për dëme në njerëz apo sende.

 Departamenti do të vazhdojë të zhvillojë ngjarjen në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet lokale dhe INGV”./CNA.al Burimi: News Italy 24

Lajmet e fundit nga