LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dënonin gratë për fije floku jashtë shamisë/ Shpërbëhet "policia e moralit" në Iran

4 Dhjetor 2022, 13:31, Kosova & Bota CNA

Dënonin gratë për fije floku jashtë shamisë/

Prokurori i Përgjithshëm iranian, është shprehur se "policia e moralit" është drejt shpërbërjes. 

Kjo mund të përfaqësojë një sukses të pjesshëm të rëndësishëm të lëvizjes së grave në Iran.
Pas protestave të dhunshme në Iran dhe në mbarë botën, zëvendës policia/ policia e moralit e Iranit thuhet se është shpërbërë.

Sipas Prokurorit të Përgjithshëm në Iran, zëvendëspolicia, e cila deri më tani ka qenë kryesisht përgjegjëse për zbatimin e kodeve të veshjes për gratë, është shpërbërë. 

“Zëvendësskuadra është shpërbërë, por gjyqësori do të vazhdojë të merret me këtë sfidë sociale,” citoi e përditshmja Shargh të thoshte Prokurori i Përgjithshëm Mohammed Jafar Montaseri të dielën. 

Nuk kishte detaje të mëtejshme për rrethanat dhe zbatimin e rezolutës.

Kritikët e lidershipit politik reaguan me kujdes ndaj njoftimit. Problemi nuk është policia morale, por heqja e detyrimit të shamisë, shkroi një aktivist iranian në "Twitter".

“Gratë duhet të jenë në gjendje të shkojnë kudo pa shami,” kërkoi ai. 

Dhe ky është "vetëm hapi i parë". Sipas vëzhguesve, shpërbërja e skuadrës së zëvendësve nuk do të nënkuptonte fundin e shamive të detyrueshme për gratë, por do të përfaqësonte një sukses të pjesshëm të rëndësishëm për lëvizjen e grave në Iran.

Policia e moralit përgjegjëse për protestat e mëdha
Zv.policia ishte katalizatori i kryengritjeve kritike të sistemit në vend që po vazhdojnë prej më shumë se dy muajsh. Në mesin e shtatorit, rojet morale islame arrestuan Mahsa Amini. 

Thuhet se disa fije flokësh i kishin dalë nga poshtë shamisë. Amini ndërroi jetë disa ditë më vonë në paraburgimin e nënskuadrës. Që atëherë, njerëzit në Iran kanë protestuar kundër sistemit islamik dhe ligjeve dhe rregulloreve të tij.

Që nga shpërthimi i protestave, shumë gra, veçanërisht në qytetet e mëdha, kanë injoruar gjithnjë e më shumë kërkesën për shaminë e kokës dhe kodin islam të veshjes. Sipas ligjit islam, gratë duhet të mbajnë një shami dhe një pallto të gjatë e të lirshme për të mbuluar flokët dhe konturet e trupit në publik. Për më shumë se 40 vjet, ky ligj është pjesë e doktrinës socio-politike të sistemit islam, me qëllim që, siç thuhet, “të shpëtojë vendin dhe popullin nga pushtimi kulturor perëndimor”.

Sipas aktivistëve të të drejtave të njeriut, rreth 470 demonstrues janë vrarë që nga fillimi i demonstratave, duke përfshirë 64 fëmijë dhe 60 forca sigurie. 

Informacionet zyrtare për këtë janë kontradiktore. Këshilli i Sigurimit flet për 200, një komandant i Gardës Revolucionare me 300 të vdekur. 

Përveç kësaj, mijëra janë arrestuar në dy muajt e fundit, duke përfshirë studentë, gazetarë, sportistë dhe artistë. 

Disa demonstrues janë dënuar edhe me vdekje nga gjykatat revolucionare. Protestat e mëtejshme – dhe sipas qarqeve opozitare gjithashtu greva – janë planifikuar në të gjithë vendin nga e hëna./CNA.al

Lajmet e fundit nga