LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Borrell i vendosur: Asociacion e zgjedhje sa më shpejt në veri të Kosovës

3 Qershor 2023, 14:50, Kosova & Bota CNA

Borrell i vendosur: Asociacion e zgjedhje sa më shpejt në veri të

Përfaqësues i Lartë i Bashkimit Europian për Punët e Jashtme, Josep Borrel, ka theksuar se zgjedhjet e reja në katër komunat në veri të Kosovës duhet të organizohen sa më shpejt të jetë e mundur.

Ndër të tjera Borrell kërkoi nga Kosova dhe Serbia të nisin sa më shpejt zbatimin e marrëveshjes bazë dhe aneksit, e cila sipas tij, “përfshin fillimin pa ndonjë vonesë apo parakusht të mëtejshëm të punës për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe”.

“Bashkimi Evropian pret që Kosova dhe Serbia të veprojnë me përgjegjësi dhe të angazhohen menjëherë në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme për situatën në veri të Kosovës që garanton siguri dhe demokraci pjesëmarrëse për të gjithë qytetarët dhe hap rrugën për zbatimin e Marrëveshjes për Rrugën drejt Normalizimit dhe Aneksit të saj. Kjo përfshin fillimin pa ndonjë vonesë apo parakusht të mëtejshëm të punës për themelimin e Asociacionit/Bashkësisë së Komunave me Shumicë Serbe”, tha Borrell.

 

Lajmet e fundit nga