LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Azerbajxhani arreston ish-udhëheqësin e Karabakut

27 Shtator 2023, 18:10, Kosova & Bota CNA

Azerbajxhani arreston ish-udhëheqësin e Karabakut

Azerbajxhani ka arrestuar një ish-udhëheqës të Nagorno-Karabakut teksa po përpiqej të largohej nga enklava për në Armeni, thonë zyrtarët sipas BBC.

Ruben Vardanyan, një biznesmen që drejtoi qeverinë separatiste nga nëntori 2022 deri në shkurt, ishte mes mijërave që u përpoqën të largoheshin.

Në total, 47,115 armenë etnikë janë larguar tani nga Nagorno-Karabakh, i cili u pushtua nga Azerbajxhani javën e kaluar.

Shërbimi kufitar i Azerbajxhanit tha se ai ishte dërguar në kryeqytet, Baku, dhe iu dorëzua agjencive të tjera shtetërore.

Ndërsa kaluan kufirin të martën, mijëra armenë etnikë iu nënshtruan kontrolleve rigoroze nga kontrolli kufitar i Azerbajxhanit .

Autoritetet e Azerbajxhanit pretenduan se po kërkonin të dyshuar për "krime lufte" dhe një burim qeveritar i tha agjencisë së lajmeve France Presse se vendi synonte të aplikonte një "amnisti për luftëtarët armenë që hodhën armët në Karabakh".

Nagorno-Karabaku njihet si pjesë e Azerbajxhanit dhe ishte kontrolluar nga armenët etnikë për tre dekada./ CNA

Lajmet e fundit nga