LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Analiza e "CNN"/ Europa në krizë energjitike, Norvegjia mbyll prodhimin e gazit

5 Korrik 2022, 21:16, Kosova & Bota CNA
Analiza e "CNN"/ Europa në krizë energjitike, Norvegjia
Foto ilustruese

Londër ("CNN Business") Problemet energjitike të Europës u përshkallëzuan të martën pasi punëtorët norvegjezë të naftës dhe gazit hynë në grevë, duke mbyllur tri fusha në Detin e Veriut dhe duke shkaktuar një rritje të çmimeve të gazit natyror.
Kompania shtetërore norvegjeze e energjisë "Equinor" tha se kishte mbyllur fushat pasi disa nga punonjësit e saj dolën në grevë për një mosmarrëveshje pagash.
Të tria fushat prodhojnë ekuivalentin e rreth 89,000 fuçi nafte në ditë, më shumë se 30% e së cilës është gaz natyror, tha "Equinor" në një deklaratë.

Norvegjia ishte burimi i dytë më i madh i gazit natyror në Europë vitin e kaluar, pas vetëm Rusisë, sipas të dhënave të Eurostat. Ndërprerja vjen në një moment kritik për rajonin.
Europa po përpiqet të zvogëlojë varësinë e saj nga eksportet e Rusisë, të cilat tashmë po kufizohen nga Moska. Çdo rënie e vazhdueshme e prodhimit të Norvegjisë mund t'i japë një goditje të madhe përpjekjeve për të rimbushur rezervat e gazit përpara dimrit, si dhe të rrisë rrezikun e një mungese katastrofike të energjisë.
Gjermania, ekonomia më e madhe e rajonit, ka shpallur tashmë një "krizë gazi" dhe paralajmëroi se nuk mund të përjashtojë futjen e racionimit për të kaluar dimrin.
Lajmet e grevës ndihmuan që çmimet e të ardhmes europiane të gazit natyror të rriten me 5% në 172 euro (177 dollarë) për megavat orë, treguan të dhënat nga Exchange Intercontinental. Ky është çmimi më i lartë që nga fillimi i marsit në ditët pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Analiza e "CNN"/ Europa në krizë energjitike, Norvegjia

Mund të ketë më keq për të ardhur.

Të mërkurën, punëtorët norvegjezë do të bëjnë sërish grevë, gjë që do të rezultojë në mbylljen e tri fushave të tjera, tha "Equinor". Këto fusha prodhojnë ekuivalentin e rreth 330,000 fuçi nafte në ditë, nga të cilat pothuajse 80% është gaz natyror.
Një tjetër grevë është planifikuar për të shtunën, e cila sipas llogaritjeve të "Reuters" mund të mbyllë rreth një të katërtën e prodhimit të gazit të Norvegjisë dhe 15% të prodhimit të saj të naftës. "Equinor" tha se ndikimi i ditës së tretë të grevave "nuk është ende i qartë".
Eksportet e gazit të vendit do të ulen me 60% gjatë tri ditëve të grevave, tha të martën Shoqata Norvegjeze e Naftës dhe Gazit.
“Furnizimet norvegjeze përbëjnë një të katërtën e furnizimeve europiane të energjisë dhe Europa është tërësisht e varur nga furnizimi i Norvegjisë si komb në një kohë kur shkurtimet e furnizimit rus kanë krijuar një treg shumë të ngushtë për gazin natyror”, tha shoqata në një deklaratë.
Qeveria norvegjeze, teorikisht, mund t'i detyrojë liderët e sindikatave dhe "Equinor" në tryezën e negociatave nëse beson se greva mund të kërcënojë "jetën dhe shëndetin" e popullsisë, megjithëse ndërhyrja ka qenë e diskutueshme në të kaluarën, sipas Eurofound, një punëtor i BE-së.
Një zëdhënës i Ministrisë Norvegjeze të Punës i tha "CNN Business" se është "përgjegjësia e partnerëve social për të gjetur një zgjidhje për çdo konflikt" dhe nuk kishte komente të mëtejshme mbi mosmarrëveshjen.

Analiza e "CNN"/ Europa në krizë energjitike, Norvegjia

Një dimër i pasigurt

Sulmi norvegjez vjen gati tri javë pasi Rusia reduktoi rrjedhën e gazit në Europë përmes gazsjellësit Nord Stream 1 dhe pasi ndërpreu tri vende të BE-së dhe disa kompani energjetike për refuzimin e pagesës në rubla, në vend të euro ose dollarë.
Flukset e gazit përmes Nord Stream 1 janë aktualisht me vetëm 40% të kapacitetit, sipas një analize nga S&P Global Platts.
Për të shtuar pasigurinë, dërgesat përmes gazsjellësit do të ndalen plotësisht për 10 ditë nga fillimi i javës së ardhshme për punë mirëmbajtjeje.
"Shqetësimi është se dërgesat e gazit mund të reduktohen edhe më tej ose të mos rifillojnë fare pas punës së mirëmbajtjes," shkroi në një shënim të martën Carsten Fritsch, analist për energjinë, bujqësinë dhe metalet e çmuara në Commerzbank.
"Kjo do ta bënte praktikisht të pamundur rimbushjen e rezervave europiane të gazit natyror për dimrin e ardhshëm dhe do të kërkonte masa të mëtejshme politike dhe shkurtime të konsumit të gazit," shtoi ai.
Objektet e magazinimit të gazit në Bashkimin Europian janë rreth 59% plot, tregojnë të dhënat nga Gas Infrastructure Europe. Kjo është rreth tri pikë përqindje nën nivelet e zakonshme të ruajtjes për këtë periudhë të vitit, tha Fritsch.
Ai shtoi se nëse grevat në Norvegji do të vazhdonin, tregu "tashmë i ngushtë" europian i gazit do të përkeqësohej, duke shkaktuar rritje të mëtejshme të çmimit të gazit./CNA.al

Analiza e "CNN"/ Europa në krizë energjitike, Norvegjia

 

Lajmet e fundit nga