LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘Jam shumë mirë, nuk kam kancer’/ Papa Françesku mohon zërat se do të japë dorëheqjen

5 Korrik 2022, 13:12, Kosova & Bota CNA
‘Jam shumë mirë, nuk kam kancer’/ Papa Françesku
Papa Françesku

‘Jam ende gjallë dhe jam shumë mirë, ndaj dhe do të vazhdoj të jem në krye të detyrës’.

Me këto fjalë Papa Francesku u ka dhënë fund sepkulimeve se është me kancer dhe se do të japë dorëheqjen.

Në intervistën e tij, Papa theksoi gjithashtu se ka probleme në gju por mohoi pretendimet për kancer.

Papa përgenjështroi edhe zërat se kishte planifikuar të dorëhiqej në të ardhmen e afërt duke thënë se diçka të tillë as që e kishte menduar.

“Për momentin jo. Me të vërtetë. Nuk më ka shkuar kurrë në mendje. Por do të vijë koha kur të shoh se nuk mund ta bëj dot më’’ u shpreh ai.

Nje temë tjetër që preku kreu i Selisë së Shejtë ishte vendimi që u mor në SHBA në lidhje me abortet. Ai tha se respektonte vendimin e Gjykatës së Lartë, por më pas theksoi se nuk kishte informacione të mjaftueshme për të folur nga pikëpamje juridike.

Ndërsa në lidhje me luftën në Ukrainë, tha se shpresonte të vizitonte së shpejti Kievin dhe Moskën.

Deri më tani asnjë Papë nuk e ka vizituar kryeqytetin rus./ CNA.al

Lajmet e fundit nga