LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hyn në fuqi vendimi/ Çfarë duhet të dinë shqiptarët e Kosovës që udhëtojnë drejt Malit të Zi

5 Korrik 2022, 17:28, Kosova & Bota CNA
Hyn në fuqi vendimi/ Çfarë duhet të dinë
Kalimi kufitar në Kula

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Malin e Zi ka njoftuar hyrjen në fuqi të një ligji të ri nga dita e sotme.

Mësohet se gjithë fëmijët nën moshën 18-vjeçare nuk mund të kalojnë më kufirin Kosovë-Mal i Zi vetëm me një certifikatë lindjeje, por duhet të pajisen me një dokument të vlefshëm udhëtimi.

“MPJD njofton të gjithë shtetasit e Republikës së Kosovës, se për kalimin kufitar në Malin e Zi, edhe fëmijët nën moshën 18-vjeçare duhet të jenë të pajisur me një dokument të vlefshëm udhëtimi.

Vendimi për hyrjen në Malin e Zi të të gjithë shtetasve të Republikës së Kosovës, përfshirë edhe të miturit, vetëm me dokumente të vlefshme udhëtimi, është tashmë në fuqi”, njofton MPDJ.

Ndërkohë, kujtojmë se Mali i Zi ka pezulluar vendimin e mëparshëm dhe ka bllokuar udhëtimin e të miturve nga Kosova me certifikatë lindjeje./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga