LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pijet me kafeinë dhe energjike/ Çfarë i bëjnë ato mendjes së fëmijëve

2023-11-16 19:19:00, Sociale CNA
Pijet me kafeinë dhe energjike/ Çfarë i bëjnë ato
Foto ilustruese

Ndonjëherë prindërit, për të qetësuar fëmijët i lejojnë ato të konsumojnë ushqime tradicionalisht "të ndaluara", si ëmbëlsirat dhe pijet joalkoolike.

Megjithatë, një studim i ri paralajmëron kundër konsumit të tepërt të pijeve me kafeinë dhe energjike nga fëmijët e vegjël, duke e lidhur atë me efektet në funksionin e trurit , por edhe me zhvillimin e zakoneve jo të shëndetshme, si përdorimi i alkoolit që në moshë shumë të re.

Studimi korean, rezultatet e të cilit u botuan në Substance Use & Misuse , zbuloi, veçanërisht, se fëmijët e moshës 9-10 vjeç që konsumonin pije joalkoolike me kafeinë çdo ditë kishin dy herë më shumë gjasa të fillonin të pinin alkool brenda një viti. I njëjti studim doli gjithashtu në përfundimin se fëmijët që e kanë këtë zakon priren të jenë më impulsivë dhe kanë memorie pune më të dobët.

Autorja kryesore e studimit, Mina Këon, nga Departamenti i Psikologjisë i Universitetit Kombëtar të Seulit, shpjegon: “ Gjetjet tona sugjerojnë se konsumimi i përditshëm i pijeve me kafeinë nga fëmijët është parashikues i përdorimit të substancave në të ardhmen e afërt. Një shpjegim i mundshëm është se substancat që përmbahen në këto pije mund të shkaktojnë një efekt toksik në tru, duke e bërë personin më të ndjeshëm ndaj efekteve përforcuese të substancave më të forta, siç është alkooli.'/ CNA

Lajmet e fundit nga