LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tabaku demands the merger of the Democratic Party, puts Berisha's "head" as a condition

2024-02-09 09:45:00, Politikë CNA
Tabaku demands the merger of the Democratic Party, puts Berisha's
Jorida Tabaku

The deputy of the Democratic Party, Jorida Tabaku, says that the battle of the opposition is in the parliament and against a majority that is approving, as she says, with arrogance, important laws. For several months, the opposition has been blocking the work of the assembly, due to the majority's rejection of the establishment of several investigative commissions.

During an interview with her colleague Menada Zaimi, Ms. Tabaku talks about the possibilities of uniting the opposition as well as the attitude that this political force should take in relation to former Prime Minister Berisha, who was declared non-grata by the United States of America. According to Mrs. Tabaku, it would be in the interest of the Democratic Party not to get involved in Mr. Berisha's battle with justice.

Voice of America : Ms. Tabaku, it's been a few months since the parliament of your country, we are seeing the same scenes, tension and chaos, and recently also in the electoral reform commission. How do you assess this situation? Who do you think is to blame for this situation?

Jorida Tabaku : Since it is about my colleagues, colleagues with whom we have shared battles, colleagues with whom we cooperate, of course we are also representatives of a political force, I do not simply give opinions to share the blame. I believe that the demands of the opposition are fair, I believe that the opposition has the duty to control the government through investigative commissions and this has not been allowed to happen. As they are right, space for electoral reform, space for many other elements that we are raising our voice from time to time already, but I do not believe that this is the right way, I do not believe that this is the right way. I use parliament a lot and I think that parliament should be the arena of debate, where the force of argument should prevail and not the force of action. For this reason, I tried to use all the spaces in the parliament and I would have hoped that my colleagues in this period, a period, almost a year before the elections, and when many things are happening in Tirana, different from what we are used to, to use the parliament, to use the institutions to give an alternative to the citizens to give them solutions, but also to face the opponent. Today, the opponent in an extraordinary arrogance is passing important laws, about which we are not part of the discussions.

Voice of America : In order to focus on the electoral reform, the opposition has said that this reform is a priority for it, and its completion would solve the concerns raised by the opposition related to the buying and selling of votes, the issue of open or closed lists, or the vote of the diaspora. Is the opposition losing an opportunity to carry out the reform it was part of, due to internal problems?

Jorida Tabaku : To be clear, reforms are not made by the opposition, reforms can be postponed by the opposition, they can be requested by the opposition, but the final agreement is given by the majority. And if we love you, the math is simple, we can't manage to approve the change ourselves. It is a fact that since 2013 there has been no complete electoral reform. All agreements were reached outside the Electoral Reform Commission and only aesthetic adjustments were made, there was no full analysis of the OSCE/ODHIR recommendations. Today we must be able to give the Albanians what they have been looking for for a long time, to give the Diaspora Albanians the opportunity to vote.

VOA:  How? Because the opposition does not go to the Reform Commission?

Jorida Tabaku : Who cares if Albanians of some time vote for the opposition or the government? That's where I want to go, to your question. We care. Today, one reason why Albanians have left is certainly from the government. It is unfortunate that we have not been able to postpone the electoral reform agenda before, but we always make it a priority before the elections. I think that many things are not going well in Albania today. I think today Albanians need to see their politics rise above the debate of the daily mess and offer them solutions for the economy, unemployment, corruption, for issues that affect our daily lives. And I can stop with you here endlessly, in figures and facts, how the life of an Albanian has been impoverished, how today Albania has become a more corrupt country, but the citizens have this very clearly. They expect us not to get involved and see who does what, neither in the Democratic Party nor in the parliament. They expect us to confront the government and exercise control over the government. They expect that in the next elections, we will give them the mechanisms so that there is neither pressure on the voter nor buying and selling of votes, but at the same time neither all the phenomena that we have unfortunately seen in Albania in the last 10 years.

Voice of America : These days there is talk of a union of the opposition wing represented in the assembly by the Head of the Parliamentary Group, Gazmend Bardhi, and those democrats who support former Prime Minister Sali Berisha. While the Democratic Party of Mr. Basha is seen as an artificial opposition, or a traitor. How effective would this union be when one part is left out?

Jorida Tabaku: Tani që të jemi koshient, kanë kaluar shumë gjëra këto dy vite dhe janë thënë shumë gjëra, dhe një bashkim mekanik sigurisht që nuk është i mundur, sikurse një vazo e cila është thyer në qindra copa dhe ne duam t’i zgjisim ato mekanikisht. Sot Partia Demokratike nuk e ka luksin të humbasë kënd. Ishim të gjithë bashkë para pak vitesh në zgjedhjet e kaluara dhe prapë nuk ia dolëm pasi ka një makineri të jashtëzakonshme përballë që sot është në pushtet. Ka një arrogancë pushteti, ka një akumulim burimesh, ka një lidhje të pushtetit me median dhe biznesin dhe prandaj unë në tre vitet e fundit që Partia Demokratike ka qenë në këtë situatë, kam kërkuar gjithmonë bashkimin.

Zëri i Amerikës: Si?

Jorida Tabaku: Kam kërkuar që ne të mos kemi asnjë kompromis në parimet që Partia Demokratike ka, që është procesi euro-atlantik që është mbështetja që ne duhet të kemi me Shtetet e Bashkuara, që është lufta ndaj korrupsionit, por nga ana tjetër duhet që asnjëri prej nesh të mos ketë interesin personal se çfarë pozicioni kam unë, por të bashkohemi të gjithë rreth ideve. Nuk na bashkojnë dot ndasitë që kemi pasur këto kohë, por duhet të na bashkojë kundërshtari. Duhet patjetër të na bashkojnë shqiptarët që kanë varur shpresat tek ne, të rinjtë që largohen dhe këtë kam kërkuar. Të bashkohemi që të gjithë në qendër në një grup i cili ofron alternativë. Unë e di që është shumë e vështirë dhe të japësh mend ndoshta mund të duket gjëja më e thjeshtë në këtë moment, por ne kemi shembullin e zgjedhjeve lokale të 14 majit. I intereson shqiptarëve një opozitë e copëzuar apo një alternativë përpara qeverisë? Këtë duket të kemi ne parasysh. Ata demokratë që kanë 10 vite në opozitë. Dhe ata që nuk kemi arritur dot që t’i japim mundësinë e një rotacioni. Unë besoj që ky duhet të jetë një motiv i jashtëzakonshëm për të gjithë kolegët e grupit parlamentar, jashtë grupit parlamentar, për të gjithë opozitarët. E kam thënë këtë përpara dy vitesh në këtë studio. Kam dy vite që e përsëris. Me vjen mirë që shumë kolegë sot e kanë kuptuar që duhet të jemi bashkë dhe unë besoj që duhet të heqim të gjitha komplekset që kemi se çfarë pozicioni kam unë. Unë e dhashë dorëheqjen pak muaj më parë, pa asnjë kompleks. E thashë sepse mendoj se mund të jap kontributin tim në opozitë, në parlament pa asnjë pozicion. Rëndësi ka që të bëhemi bashkë përballë qeverisë.

Zëri i Amerikës: Megjithatë me bashkë kë nënkuptoni, grupin e ashtuquajtuar Bardhi atë që mbështet ish-Kryeministrin Berisha, plus Partinë Demokratike të zotit Basha, dhe që ështe ndërkohë në gjyq me pjesën tjetër? Kush duhet të jetë bashkë dhe si?

Jorida Tabaku: Shiko nuk e kemi luksin të humbasim askënd. Dhe nënkuptoj që të gjithë duhet të jenë bashkë. E besoja më parë dhe e besoj edhe tani. Çështjen e Partisë Demokratike nuk ka për ta zgjidhur një gjyq do ta zgjidhë vullneti politik. Do ta zgjidhë ai vullnet politik që do të na motivojë nga njerëzit. Ai vullnet politik që na motivon kundër kundërshtarit. Ai vullnet politik për të bërë diçka ndryshe. Është ky diskutimi në cilën pjesë të opozitës je, ku bën pjesë, që në fakt të them të drejtën mua edhe më ka lodhur pak, edhe njerëzit i ka lodhur pak. Sondazhi më i fundit i IRI-it (Instituti Ndërkombëtar Republikan), kur i pyeste kë forcë politike mbështet thoshin Partinë Demokratike, askush nuk bënte këtë ndarje që bën ti. Për njerëzit është e thjeshtë, sot je o me qeverinë o në opozitë me të, dhe ne këtë duhet të bëjmë. Opozitën me qeverinë, përballjen me pushtetin dhe alternativën, për të nesërmen. Sigurisht që ka disa elementë që e kanë mbajtur Partinë Demokratike dhe e kanë çuar atë përpara edhe në kohë më të vështira. Ka qenë mbështetja dhe bashkëpunimi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që unë besoj se për këtë ne s’duhet të kemi kompromis, ka qenë njëkohësisht lufta ndaj korrupsionit, që as për këtë nuk duhet të kemi kompromis. Mua nuk më vjen mirë që dëgjoj që ka sulme ndaj SPAK-ut, ndaj institucioneve të drejtësisë. Në mënyrë absolute nuk e kemi betejën me SPAK-un, nuk e kemi me askënd, e kemi me kundërshtarin. Këtë duhet ta kuptojmë sot sa nuk është vonë. Mund të jem nga personat që ka çuar më shumë kallëzime në SPAK, nga gjithë opozita nga gjithë Partia Demokratike. Dhe SPAK-u është duke punuar, mund të kisha dashur ndryshe, mund të kisha dashur më shumë, por le t’i lemë kohë, që të tregojë nëse vlen apo jo.

Zëri i Amerikës: Ju përmendet që nuk duhet të ketë kompromis sa i takon qëndrimit të opozitës karshi Shteteve të Bashkuara, por cili duhet të ishte pozicioni i ardhshëm i ish-kryeministrit Berisha, në një rast bashkimi të Partisë Demokratike, duke patur parasysh që SHBA-të e kanë shpallur atë non-grata?

Jorida Tabaku: Unë nuk e kam të thjeshtë të flas për zotin Berisha. Kemi bashkëpunuar me të. Nuk është lajm i mirë fare. As për Shqipërinë e as për PD-në. Nuk është lajm i mirë për demokratët pasi sido që jetë është pjesë e trashëgimisë së Partisë Demokratike dhe besoj që ne duhet të shohim përpara, duhet ta përdorim këtë moment, për të parë përpara, për të mësuar nga e kaluara, dhe për t’u rritur dhe për t’u ngritur. Unë besoj që zoti Berisha ka nisur një betejë me drejtësinë dhe ka thënë që do ta ndërmarrë vet dhe do të ishte në fakt edhe në interesin dhe në të mirën e Partisë Demokratike që ajo (PD-ja) të mos përfshihej në këtë betejë. Nuk ndihem komode në mënyrë absolute me këtë situatë dhe jam shumë e sigurt që dhe shumë qytetarë nuk ndihen komodë, je apo nuk je në Partinë Demokratike.

Voice of America:  I wanted to return once again to the issue of the Special Structure Against Corruption and Organized Crime, it enjoys very little confidence in the opposition, regardless of what you said, which has described it as a tool of the prime minister, a machete in the hand of him at least in the way he has operated in some recent matters. Whats your opinion?

Jorida Tabaku:  It is not true....I think that SPAK was an institution that was established with the support of the Democratic Party. Of all the laws of justice reform, this was the only one that was agreed upon. Today, SPAK has a job to show that people can be punished. That no one is unpunished. I cooperated with him in the case of the Incinerator Commission. I had official communications, I had meetings. I felt proud that a part of the work of this commission was used by SPAK to raise charges against Mr. Ahmetaj, and at the same time I took other files to SPAK. I know that there is more space, at least in the file of the Tirana incinerator, besides Ahmetaj there is also Erion Veliaj who should be called already, there are many others who should be called, but this is not a reason why we should we attack SPAK. SPAK should be allowed to do its job. The government should take its hands off SPAK. And the pressure and the labor groups that they are setting up to exercise control over SPAK are totally ways to control it. And this shows me first that the government does not control SPAK and that it is afraid of SPAK. Who is in front of justice today? A former deputy prime minister, a former health minister, a former environment minister, a former general secretary. These are high officials of the Socialist Party, they are all persons who have been the face of the government. Today, the face of government is in front of justice and this is the merit of SPAK. I believe that we have to give time and we have to give time to justice, and we have to give time to SPAK to do what it was created for, so that people and politicians fear the law. I am afraid of the law and everyone should be./Voice of America

Lajmet e fundit nga