LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kiko unmasks the Czech spy

2022-10-30 11:17:00, Opinione CNA

Kiko unmasks the Czech spy
The news that a Czech tourist was caught on the perimeter of the 6640 military ward that serves as the communications and information systems agency of the armed forces gave Kiko a headache.

After the capture of the Chinese in Fier, the Russians in Gramsh, the parachute landing of a Czech citizen, after the arrest of four Czechs in Poliçan for espionage, made Kiko think that this country carries many secrets and that the Iranian hackers, although they got what they wanted other workers have also left their jobs.

To begin with, Kiko analyzed the official communique, which he decided to read between the lines.

“Ai fluturoi me një parashutë mbi repartin ushtarak 6640 duke alarmuar stafin e qendrës së ndërlidhjes në Tiranë, në zonën e njohur si “rrapi i treshit”.

Desanti ajror çek u ul thuajse në brendësi të infrastrukturës ushtarake dhe më pas u ndalua edhe nga policia që mbërriti me urgjencë në vendngjarje.”

Reparti 6640? Mesa di unë Shqipëria ka vetëm 10 mijë pjesëtarë në Forcat e Armatosura, si i bie kështu ka 1.5 ushtarë për repart?

Ndërsa bënte këto llogaritje dhe pwrpiqej tw kuptonte ccfarw do tw thoshte “rrapi i treshit”, ndërmend i erdhi kënga shumë e njohur:

“Po pyet bota për Shqipninë

Sa të madhe e ka ushtrinë”

Kiko dha porosi që fotot në aparatin e të ashtuquajturit turist çek të ballafaqoheshin me listën e inventarit të repartit 6640.

Lista e repartit 6640:

-Parrulla në murin e depos së armatimit “Çdo ushtar, qytetar dhe çdo qytetar, ushtar”

- Parrulla në kodrën përbri: “ç’thotë Partia bën populli, çfarë do populli bën partia”

-Parulla te fasada e Komandës: “Ushtria jonë përballon një sulm simultan të Natos dhe Traktatit të Varshavë”

-Një kamion Tatra me targa UP(Ushtria Popullore).

-Një kamion ZIL ne tako. Pa rrota dhe pa motor.

-Një Aro rumune me antenë 2 metra e 75 cm.

-75 gaveta te prodhimit sovjetik dhe 23 gaveta te prodhimit kinez.

-Draftin e autokritikës së Niko Peleshit për tezat blu në ushtri.

-Draftin e fjalës se KM për pastrimin me fshesë të hekurt të veprimtarise antinato të spiunëve, hijenave dhe non gratave

-Nje motor në graso të një avioni Mig 19.

-Konserva sardelesh te kombinatit Ernest Telman, Vlorë.

-7 buste allçie të komandantit të pergjithshem gjen kol Enver Hoxha.

-121 tabela qitje me posterin e Hrushovit, Titos dhe Niksonit.

-1 mije stanokë me pishë nga pyjet e Lajthizës, Pukë.

-17 libra “Ushtari i mirë Shvejk”

-109 audiokaseta me këngë të Ansamblit të ushtrisë

-56 videokaseta të Estrades së Ushtarit.

-3 skaldobanja me vajguri.

-5 wc fushore kompensate pa dyer stilit alpin.

-Një mozaik me yll të kuq, cepi i pestë i hequr për t’u dukur si yll katërcepësh i Natos

Në përfundim të inventarit Kiko la porosi për grupin hetimor që të shohë çfarë lidhje ka mes agjentëve rusë dhe ukrainas në Gramsh, çekëve në Malin e Dajtit, Kinezëve në Fier dhe polakëve në repartin N. Në kushtet e reja gjeopolitike nuk duhet të mendoni vetëm për Traktatin e Varshavës. Dyshoj se këto lëvizje kanë lidhje me primaret që po zhvillon opozita dhe zgjedhjet e ardhshme lokale.

Gjithashtu Kiko evidentoi faktin se Forcat Vullnetare ne Tufine nuk kane qene ne lartesine e detyres, por ne gjume.

As a punishment for Kiko, the investigator recommended that the check caught in the perimeter of department 6640 should be reread by Shvejk.

aroslav Hasheku, the author of Shvjek, was and will remain a dilettante in front of the gala here - Kiko Majmuni concluded his notes. /CNA.al

10:28 Opinione Lutfi Dervishi

Upside down!

Imagine a country where the policeman fears the thug, the pr...

15:25 Opinione Luçiano Boçi

To "kill" murder

I am still not convinced of the justice of taking this...

11:51 Opinione Hysni Gurra

Bashkimi me

Pati disa zëra publikë, por edhe drejtues të PD-së reale p...

20:01 Opinione Lutfi Dervishi

Kiko: Resign!

The news that the Minister of the Interior had resigne...

Lajmet e fundit nga