LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Can elections be won by cooperating with a spy?

2022-10-27 15:43:00, Opinione Bleart Dyrmyshi
Can elections be won by cooperating with a spy?
Ilir Meta, head of the Freedom Party, illustrative photo

This is the biggest dilemma of the democrats, who, as they saw their leader Sali Berisha signing a cooperation agreement with Iliri with two surnames, Meta & Metaj, brought to mind the epic labeling "alenaca e kelbësireve".

Undoubtedly, the former spy of the State Security needs a shelter where he can hide and be protected at this time when all the disgust is directed at him, but why should Sali Berisha and the Democratic Party give him this shelter?

Fitorja ne zgjedhjet lokale është domosdoshmëri për vendin dhe për vetë opozitën, por kjo nuk mund të arrihet duke bërë partnerë spiunët e Sigurimit.

Sali Berisha duhet ta bëjë aleancën me qytetarët, të dalë përballë tyre i vërtetë e t’i ftojë jo që të fitojë pushtet Partia Demokratike, por që pushtetin ta fitojnë qytetarët e Tiranës dhe si në Tiranë edhe në bashkitë e tjera në aleancë me PD-në e të gjithë demokratët dhe ata që nuk duan rregjimit e Edi Ramës dhe të Erion Valiajt, por të nënshkruash marrëveshje me një ish spiun ordiner e shërbëtor të Sigurimit, kjo është të nënshkruash humbjen pa nisur gara elektorale.

Ilir Meta, Metaj e ka provuar edhe më parë që hallin më të madh ka pushtetin dhe jo interesin qytetar.

Therefore, it is meaningless for Sali Berisha to cooperate with that man who publicly stated in the Assembly hall when he was the Speaker of the Assembly that I resigned once for Shkëlzen, I will not do it again, when Berisha asked him to resign as Speaker of Assembly.

It is senseless above all for Sali Berisha to step on the pain and suffering of thousands of political victims who were persecuted, tortured, imprisoned and killed by the State Security and cooperate with a former spy of this criminal weapon.

10:28 Opinione Lutfi Dervishi

Upside down!

Imagine a country where the policeman fears the thug, the pr...

15:25 Opinione Luçiano Boçi

To "kill" murder

I am still not convinced of the justice of taking this...

11:51 Opinione Hysni Gurra

Bashkimi me

Pati disa zëra publikë, por edhe drejtues të PD-së reale p...

20:01 Opinione Lutfi Dervishi

Kiko: Resign!

The news that the Minister of the Interior had resigne...

13:55 Opinione Lorenc Vangjeli

Dilema tunduese/

Nga Lorenc Vangjeli Nuk ka shumë për të zgjedhur! Nuk ekz...

Lajmet e fundit nga