LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme nëntokësore në botë

2023-04-17 16:19:00, Kuriozitete CNA


Jo shumë njerëz parapëlqejnë  të shkojnë thellë nën tokë. Ka disa që friksohen  në zhytjen në humnerën e zezë, drejt mistereve në qendër të Tokës. Edhe në momentet më të mira, të qenit nën tokë mund të ndihet klaustrofobik, i pashmangshëm, i tmerrshëm.

Në botën nëntokësore ka atraksione të lezetshme, të çuditshme dhe krejtësisht të mrekullueshme. 

Disa janë mjeshtëri të dorës së njeriut e të tjera janë mrekulli të natyrshme. Në të gjithë botën do të gjeni të gjitha llojet e fenomeneve madhështore nëntokësore. Më poshtë rendisim disa prej tyre

1.  Katedralja e kripës e Zipaquirá, Kolumbi

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme
2.  Salina Turda, Rumani

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme

3.  Under, Norvegji

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme

4.  Derinkuyu, Turqi

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme

5.  Shpella Ajanta, Indi

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme

6.  Thrihnukagigur, Islandë

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme
 
 

07:59 Kuriozitete sara novak

How did humans evolve?

About 6-8 million years ago, deep in the rainforests o...

08:33 Kuriozitete Stephanie Pappas

Are aliens real?

There is currently no evidence for the existence of li...

Lajmet e fundit nga