LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Waiting for the Oscar Awards ceremony

2023-03-11 20:23:31, Kulturë CNA

Waiting for the Oscar Awards ceremony

On Sunday, the Oscar award ceremony for the best Hollywood films is held. As Voice of America Los Angeles correspondent Mike O'Sullivan reports, this event is expected to attract public attention. The material introduces us to the main contenders to receive the award.

The red carpet is rolled out as actors, directors and other famous figures get ready to compete for the Oscars.

It's the pinnacle of the year for the film industry and for top award nominees, including actress Michelle Yeoh and other directors and actors of Everything Everywhere All at Once.

Cate Blanchett është gjithashtu një nga pretendentet kryesore për të marrë çmimin e aktores më të mirë për rolin e saj si dirigjente e muzikës klasike në filmin "Tár". Të dy filmat janë në mesin e 10 kandidatëve në kategorinë e filmit më të mirë.

Në mesin e tyre është edhe filmi "Elvis", i cili tregon historinë e ikonës së muzikës pop, Elvis Presley. Aktori, i cili luan rolin kryesor në këtë film, Austin Butler, është kandidat për çmimin e aktorit më të mirë.

Bernard Hiller, një mësues aktrimi, i cili ka intervistuar fituesit për klasën e tij të aktrimit, thotë se Hollivudi i merr seriozisht çmimet Oscar.

“Çmimet Oscar janë shumë të rëndësishme për filmin dhe për aktorët sepse janë një njohje nga industria se ju keni ofruar diçka unike”, thotë ai.

Brendan Fraser nga filmi "Balena" është një tjetër pretendent kryesor në kategorinë e aktorit më të mirë për rolin e tij të një burri mbipeshë dhe marrëdhënies së tij të turbullt me vajzën e tij.

Filmi "The Banshees of Inisherin", i cili shtjellon tensionet mes miqve në një fshat irlandez, konkurron në dy kategori, atë për aktorin më të mirë kryesor, për interpretimin e aktorit Colin Farrell dhe atë të aktorit më të mirë në rolet mbështetëse, për aktorët Brendan Gleeson, Barry Keoghan dhe Kerry Condon.

Një nga konkurrentët e aktores Kerry Condon është Angela Bassett, për rolin e saj mbështetës në filmin e kompanisë Marvel "Black Panther: Wakanda Forever".

“The Fabelmans”, një film i bazuar në jetën e hershme të regjisorit Steven Spielberg, është gjithashtu një nga kandidatët për të marrë çmimin e filmit më të mirë.

Edhe filmi gjerman "All Quiet on the Western Front", i bazuar në një roman klasik kundër luftës së vitit 1929 është kandidat në kategorinë e filmit më të mirë si dhe favorit në kategorinë e filmit më të mirë ndërkombëtar.

Krahasimi i filmave dhe aktrimit është një punë e vështirë, thotë mësuesi i aktrimit Bernard Hiller.

“Kjo është e vështirë sepse disa aktorë kanë skena dramatike, fituese të çmimit Oscar dhe disa jo. Pra, është një lloj krahasimi i dy gjërave të ndryshme. Duhet të zgjedhësh se cila është shfaqja më e mirë, më argëtuese. Mos e merrni shumë seriozisht”, thotë ai.

Disa nga kandidatë për Oscar janë të bazuar në histori të vërteta, duke përfshirë filmin "Navalny", i cili shpjegon historinë e komplotit për vrasjen e udhëheqësit të opozitës ruse Alexei Navalny.

Despite some serious topics, the Oscars ceremony is marked as a fun moment, where fans express support for their favorite films and the people who make these films./ VOA

14:21 CULTURE Aurel Plasari

Rescuers have no skin

The next usurper appears from Shkodra. His name is Agron L...

Lajmet e fundit nga