LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inva Mula and Gjergji Sulioti bring back "Carnivals" at the Andon Zako Çajupi theater

2023-03-04 22:16:00, Kulturë CNA
Inva Mula and Gjergji Sulioti bring back "Carnivals" at the Andon Zako
Illustrative photo

Well-known soprano Inva Mula and soloist Gjergj Sulioti have brought back to the stage of the Andon Zako Çajupi theater the operetta composed by master Avni Mula, "Carnivals".

In this extraordinary work, the line of love, the subtle humor of the characters, the "krushki bazaar" and the elegant way of living of Korça are beautifully interwoven, which have left an important mark in the memory of the artistic and social culture of our society.

The soloists who performed in this work are:

Nikollaqi- Kreshnik Zhabjaku, Solen Alla

Olympia-Vikena Kamenica, Ivana Hoxha

Afroviti - Dorina Selimaj, Renisa Laçka

Nasta- Ramona Tullumani, Marina Kurti

Loni-Klodjan Kaçani, Denis Skura

Prefekti-Armando Likaj, Artur Vera

Dr.Xhuvi- Erlind Zeraliu , Matias Xheli

Donna Lucia-Shpresa Beka

E ftuara e mbrëmjes-Nina Muho

Një qytetar-Aurel Thëllimi

Maska e Prefektit-Anxhelo Duro

Maska e Profesorit-Xhoni Jesku

Koncertmaestër- Ingrid Puliza, etrita Ibrahimi

Salla e teatrit Andon Zako Çajupi ka qenë e mbushur plot e përplot nga adhurues të kësaj vepre, që i ka risjellë sërish emocione publikut të pranishëm. 

“Karnavalet”, është vepra e repertorit kombëtar e cilësuar si një nga më të çmuarat e këtij lloji, që i ka rezistuar kohës, madje tingëllon e freskët jo vetëm për nga tematika, por edhe nga rrjedhshmëria e melodive aq të dashura dhe të interpretuara me aq mjeshtëri nga trupa dhe solistët e TKOB-së.

This work comes back precisely on the 95th anniversary of the birth of the great composer Avni Mula and the well-known librettist Luigj Gurakuqi. Under the direction and special care of Inva Mula, the daughter of Avni Mula, who wrote "Carnivals" based on the comedy with the same title by Spiro Çomore and the book by Luigj Gurakuqi.

With the TKOB Symphony Orchestra, conducted by the virtuoso, Elda Laro, with costumes inspired by the aesthetics of the 30s, curated by Elva Bella, scenography by Romeo Çani, where the realist and the surrealist are amazingly intertwined, by the video artist Black-Box Film , as well as lots of other surprises./ CNA.al

 

 

14:21 CULTURE Aurel Plasari

Rescuers have no skin

The next usurper appears from Shkodra. His name is Agron L...

Lajmet e fundit nga