LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Europol godet bandën që trafikonte vajza për qëllime prostitucioni, 8 në pranga

2024-03-02 09:40:00, Kosova & Bota CNA
Europol godet bandën që trafikonte vajza për qëllime
Foto ilustruese

Autoritetet belge dhe Policia Kombëtare Hungareze, e mbështetur nga Europol dhe Eurojust, kanë shënjestruar një rrjet kriminal të përfshirë në trafikimin e qenieve njerëzore për qëllime të shfrytëzimit seksual.

Dita e aksionit në mes të shkurtit çoi në arrestimin e tetë të dyshuarve në Belgjikë dhe Hungari. Oficerët në Belgjikë arrestuan katër belg, një francez dhe një hungarez, ndërsa oficerët në Hungari arrestuan një shtetas belg dhe një hungarez. 

Gjatë bastisjeve, u sekuestruan 16 automjete luksoze, mallra luksoze, duke përfshirë bizhuteri dhe ora luksoze, pajisje dixhitale dhe telefona celularë, si dhe 40 000 euro para cash.

Bastisja në Belgjikë çoi në identifikimin e tre viktimave të mundshme. Në mënyrë të ngjashme, gjatë aktiviteteve operative në Hungari, oficerët identifikuan dhe sollën disa viktima të tjera të mundshme të këtij rrjeti në siguri. 

Çështja u hap nga Eurojust në shkurt 2023 me kërkesë të autoriteteve belge. 

Një ekip i përbashkët hetimor u krijua midis autoriteteve belge dhe hungareze me mbështetjen e Eurojust në maj 2023./CNA 

Lajmet e fundit nga