LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmet e Iranit/ Biden: Izraeli dërgoi mesazh të qartë për sigurinë

2024-04-14 08:38:00, Kosova & Bota CNA
Sulmet e Iranit/ Biden: Izraeli dërgoi mesazh të qartë për
Presidenti Joe Biden

Presidenti Joe Biden ka deklaruar se SHBA-ja ndihmoi Izraelin të rrëzonte pothuajse të gjithë dronët dhe raketat që erdhën nga Irani.

Në një deklaratë, ai thotë se ka drejtuar avionët ushtarakë amerikanë dhe shkatërruesit e mbrojtjes raketore balistike në rajon gjatë javës së kaluar.

“Falë këtyre dislokimeve dhe aftësive të jashtëzakonshme të pjesëtarëve tanë të shërbimit, ne ndihmuam Izraelin të rrëzonte pothuajse të gjithë dronët dhe raketat që po hynin”, tha presidenti.

“I dënoj këto sulme në termat më të ashpër të mundshëm”.

Gjatë një bisede me Benjamin Netanyahun, Biden riafirmoi angazhim të hekurt të Amerikës ndaj Izraelit.

"I thashë Netanyahut se Izraeli demonstroi një kapacitet të jashtëzakonshëm për t'u mbrojtur dhe mposhtur edhe sulme të paprecedentë," tha Biden.

Ai shton se duke vepruar kështu, Izraeli u ka dërguar "një mesazh të qartë armiqve të tij se ata nuk mund të kërcënojnë efektivisht sigurinë e Izraelit"./ CNA

Lajmet e fundit nga