LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10 destinacionet në Europë ku gjatë 2024 do paguhet taksë për të hyrë

2023-12-06 10:54:00, Kosova & Bota CNA
10 destinacionet në Europë ku gjatë 2024 do paguhet taksë
Foto ilustruese

Destinacionet e njohura në të gjithë Evropën kanë njoftuar tarifat e hyrjes për vitin 2024, me disa prej tyre që vendosin masën për shkak të ndikimit që COVID-19 ka pasur në ekonomitë e tyre ose disa të tjera si një alternativë për të gjeneruar të ardhura dhe për të mbajtur atë destinacion financiarisht. 

Pavarësisht nga qëllimi,  SchengenVisaInfo.com  ka mbledhur një listë të destinacioneve në të gjithë Evropën që kanë njoftuar ose do të fillojnë të zbatojnë tarifat e hyrjes për turistët në vitin 2024. E njëjta listë do të përfshijë edhe vendet që kanë bërë ndryshime në tarifat e hyrjes për vitin e ardhshëm. 

Destinacionet me taksa të reja turistike për vitin 2024 përfshijnë gjithashtu Santiago de Compostela dhe Figueira da Foz, ndërsa Parisi dhe Amsterdami kanë rritur taksat e tyre turistike për vitin e ardhshëm. Mbretëria e Bashkuar do të prezantojë një sistem të ri për të cilin vizitorët do të duhet të paguajnë një tarifë prej 7 € për të aplikuar. 

Paris, Francë

Që nga janari 2024, turistët në kryeqytetin francez do të paguajnë një taksë turistike për vizitorët që qëndrojnë në hotele ose alternativa të tjera akomodimi, e cila është pothuajse 200 për qind më e lartë se çmimi aktual. Politikëbërësit kanë miratuar projektligjin për rritjen e taksës turistike për vizitorët. 

Kjo do të thotë që vizitorët në Paris në 2024 mund të presin që një tarifë nate për një dhomë dyshe në një hotel me vlerësime të larta të jetë më shumë se 11 €. 

Amsterdam, Holandë

Që nga viti 2024, kryeqyteti holandez pritet të ketë taksën më të lartë turistike në Evropë, pasi politikëbërësit kanë vendosur ta rrisin atë në 12.5 për qind të çmimit të dhomës së hotelit. Të gjithë pasagjerët e lundrimit, si dhe vizitorët gjatë natës, do të jenë të detyruar të paguajnë këtë taksë. 

Me fjalë të tjera, taksat e turistëve për pasagjerët e anijeve turistike do të rriten nga 8 euro në 11 euro për vizitor, që vlen edhe çdo ditë. 

Venecia, Itali

Duke filluar nga viti 2024, Venecia do të fillojë të vendosë një tarifë ditore për vizitorët. Programi pilot për këtë masë do të shtrihet në fundjavat e pranverës dhe verës së ardhshme, pavarësisht se faza e testimit është shtyrë disa herë. Taksa e afërt turistike synon të ndihmojë banorët e qytetit, duke përfshirë mirëmbajtjen, pastrimin dhe uljen e shpenzimeve të jetesës. 

Valencia, Spanjë

Qyteti spanjoll i Valencias ka njoftuar gjithashtu planet për të vendosur një taksë turistike për udhëtarët që do të qëndrojnë në objektet akomoduese, si hotele, apartamente, kampingje dhe bujtina, e cila do të hyjë në fuqi në fillim të vitit 2024. 

Tarifa, e cila do të variojë nga 0,50 € në 2 € për natë, në varësi të akomodimit dhe qëndrimeve të natës, do t'i kushtohet zhvillimit të turizmit të qëndrueshëm në qytet si dhe do të përdoret për të ofruar strehim më të përballueshëm për banorët e Valencias. 

Barcelona, ??Spanjë

Barcelona është vendosur gjithashtu të rrisë taksat turistike, të cilat janë futur për vizitorët që nga viti 2018. Më konkretisht, vizitorëve të qytetit u është dashur të paguajnë si taksën turistike rajonale, ashtu edhe atë për qytetin.

Në prill 2023, autoritetet e rritën tarifën në 3,25 €, ndërsa një vit më vonë, në prill 2024, tarifa do të jetë 3,2 €, që tregon një rritje prej 0,50 €. Taksa do të zbatohet për vizitorët që qëndrojnë në akomodimet zyrtare turistike dhe synon të financojë përmirësimet e rrugëve të qytetit, shërbimet e autobusëve dhe shkallët lëvizëse. 

Madrid, Spanjë

Kryeqyteti spanjoll ka konsideruar gjithashtu vendosjen e një takse të re turistike në vitin 2024 , që synon të luftojë mbiturizmin. Ndërkohë që masa nuk është konfirmuar ende, qyteti është një nga më të prekurit nga numri i madh i vizitorëve çdo vit dhe vendosja e një mase të tillë do të ishte e dobishme për spanjollët.

Olhao, Portugali

Qyteti i njohur portugez i Olhao do të aplikojë një tarifë prej 2 € për vizitorët që kalojnë një natë në vendet e akomodimit midis prillit dhe tetorit, ndërsa ata që vizitojnë midis nëntorit dhe marsit do të paguajnë vetëm gjysmën e çmimit - 1 € për çdo natë të kaluar. 

Masa do të përjashtojë fëmijët nën 16 vjeç dhe ata që paguajnë maksimum 10 euro gjatë qëndrimit të tyre. Kjo do të thotë se ata që qëndrojnë më shumë se shtatë netë gjatë sezonit të festave do të përjashtohen nga pagesa për netë të tjera gjatë qëndrimit të tyre. 

Faro, Portugali

Ngjashëm me Olhao, taksa turistike e vendosur nga autoritetet në Faro kushton rreth 1,50 € për person dhe aplikohet gjatë sezonit të verës - mars deri në tetor, me numrin maksimal të netëve që duhet të paguajnë për shtatë. Gjithashtu, fëmijët nën 12 vjeç janë të përjashtuar nga pagesa e kësaj tarife. 

Në total, Porto, Vila Nova de Gaia, Braga, Póvoa do Varzim, Coimbra, Lisbona, Sintra, Cascais, Mafra, Óbidos, Faro, Vila Real de Santo António dhe Santa Cruz të gjitha aplikojnë një taksë hyrjeje për vizitorët ndërsa tarifat janë më të larta për qytete si Lisbona. 

Figueira da Foz 

Qyteti portugez do të fillojë të vendosë një taksë turistike komunale, e cila do të varet nga numri i netëve të kaluara në destinacion si dhe nga sezoni kur do të kryhet vizita.  Fjetjet nga tetori në mars do të kushtojnë 1,50 euro për natë, ndërsa vizitat që bien midis prillit dhe shtatorit do të kushtojnë 2 euro për natë. 

Përjashtohen nga kërkesa fëmijët nën 16 vjeç, personat me aftësi të kufizuara, studentët dhe ata që qëndrojnë në qytet për arsye rrethanore si fatkeqësitë natyrore. 

Mbretëria e Bashkuar

Që nga viti 2024, Mbretëria e Bashkuar do të fillojë zbatimin e Autorizimit Elektronik të Udhëtimit (ETA), i cili detyron vizitorët nga SHBA, Australia, Kanadaja dhe Evropa të aplikojnë për leje për të udhëtuar në territoret britanike.  Udhëtimi në Mretërinë e Bashkuar pa pasur një ETA ose leje për të vizituar vendin mund të rezultojë në gjoba. CNA

Lajmet e fundit nga