LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Chairman of the PD "soldier" of the Renaissance / Extends business to Cologne, documents that "catch the mat"

2022-06-24 16:27:00, Aktualitet CNA
Chairman of the PD "soldier" of the Renaissance / Extends business to
The headquarters of PD Korça

The chairman of the Democratic Party of Korça, Devis Osmani, is one of the most supported characters from the Renaissance.

The benefits he has had from the support that the SP has been not insignificant.

Niko Peleshi, after investing to give Osmani the leadership of PD Korça, "blessed" him with the opening of a company, Natyral Fruit at the time when he was Minister of Agriculture.

CNA.al , showed with concrete documents from QKB and ARDA the activity of Natural Fruit with owner Devis Osmani.

But from the verifications performed, it turns out that this is not the only company.

Devis Osmani e ka shtrirë aktivitetin e tij përveç Korçës, edhe në Kolonjë.

Kush është kompania e dytë?

CNA.al ka mësuar se kreu i PD në qytetin juglindor ka një kompani të dytë, të quajtur Natyral-3D shpk, e cila ka si objekt dizinfektime, deratizime dhe dizinsektim ambjentesh biznesi, institucione, shtëpi, farmaci bujqësore, import-eksport, tregëti artikuj të ndryshëm, shërbime dhe furnizime institucione publike.

Chairman of the PD "soldier" of the Renaissance / Extends business to

Kjo kompani e Devis Osmanit figuron e regjistruar në QKB që prej vitit 2020 me numër NIPT L63722001B.

Si adresë, Natyral-3D është në Maliq, ish Reparti Ushtarak, Zona Kadastrale nr.2573.

Njësoj si me kompaninë e parë, Natyral Fruit, edhe me Natyral-3D Devis Osmani ka pasur një kapital të ulët, vlerë e cila arrin në 100.000 lekë.

Chairman of the PD "soldier" of the Renaissance / Extends business to

These concrete facts clearly show how the Renaissance bought Devis Osmani, turning him into their "political soldier". These apologies "catch the mat" Osmano of Niko Pelesh, who was placed at the head of the Democratic Party of Korca, in order to destroy this political force./ CNA.al

Lajmet e fundit nga