LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studentët kërkojnë dorëheqjen e ministres/ Paralajmërimi për qeverinë

20 Korrik 2023, 10:06, Aktualitet CNA

Studentët kërkojnë dorëheqjen e ministres/

Studentët e mjekësisë po protestojnë sot para Kuvendit kur kërkojnë rrëzimin e projektligjit për mbajtjen peng të diplomave.

Ata kanë kërkuar dorëheqjen e ministres së Arsimit, Evis Kushi, ndërsa kanë paralajmëruar bojkot të vitit akademik.

Pak ditë më parë qeveria mori vendimin në Këshillin e Ministrave për mbajtjen e diplomave të studentëve të mjekësisë, me kusht që ata për 5 vite të shërbejnë në vendin e tyre.

Ky vendim nuk është pranuar në mënyrë kategorike nga studentët të cilët prej ditësh vijojnë me protestat.

Sot pritet që në parlament të miratohet ky projektligj dhe pritet që të ketë debate të forta mes opozitës e cila mbështet studentët dhe mazhorancës./ CNA

 

Lajmet e fundit nga