LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SPAK kërkoi 7 vite burg për Bllakon/ Reagon avokati, sulmon Prokurorinë e Posaçme

12 Qershor 2023, 12:50, Aktualitet CNA

SPAK kërkoi 7 vite burg për Bllakon/ Reagon avokati, sulmon

Avokati i ish-sekretarit të Ministrisë së Mjedisit, Alqi Bllakos, Sokol Hazizaj, ka folur për mediat pasi SPAK-u dha pretencën për të akuzuarit për aferën e inceneratorit të Fierit.

Hazizaj ka deklaruar se akuzat ndaj Bllakos janë të padrejta dhe të pareferuara për akte penale, ndaj dhe gjykata duhet të mbajë një qëndrim të thjeshtë.

Sipas avokatit, është vetëm akuza e shpërdorimit të detyrës ndaj Bllakos, ndërsa ka sulmuar Prokurorinë e Posaçme duke thënë se po vepron jo në përputhje me kodin e procedurës penale.

 “Ne gjithmonë e kemi deklaruar dhe para gjykatës se akuzat kanë qenë të padrejta dhe të pareferuara për aktet penale, por kanë qenë dyshime. Ne i qëndrojmë së njëjtës gjë, si në seancën paraprake. Gjykata duhet të mbajë qëndrim të thjeshtë. Për sa kohë prokuroria i qëndron së njëjtës akuzë, duhet të pushojë çështjen. Pra është vetëm akuza e shpërdorimit të detyrës. Ky është një qëndrim joligjor, jo në përputhje me kodin, por është jokushtetues. SPAK-u vepron jo në përputhje me kodin e procedurës penale, por dëmton interesat e qytetarëve”, tha ai./ CNA

Lajmet e fundit nga