LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

McGonigal nuk u burgos me 18 mars, i lirë deri më 3 qershor

9 Prill 2024, 16:14, Opinione Robert Papa
McGonigal nuk u burgos me 18 mars, i lirë deri më 3 qershor
Charles McGonigal, ish-zyrtari i lartë i FBI-së

Charles McGonigal, sipas vendimit të gjyqtares duhej të vetëparaqitej në burg më 18 mars. Ka ndodhur diçka. Gjyqtarja e Washington DC e ka lënë të lirë deri në 3 qershor.

Gjyqtarja Kotelli nuk ka kundërshtuar mocionin që McGonigal të vetëdorëzohet më 3 qershor në burg.

Ish-zyrtari i FBI-së ka bashkëpunuar më 7 shefat e agjencive të Inteligjencës Amerikane. Në një takim prej 7 orësh. Ai po flet shumë.

Natyrisht që jo pak informacion ka dhënë edhe për Edvin Ramën.

Avokati shqiptaro-amerikan, Ylber Dauti, për “Fokus”, tha se pazari ose marrëveshja është gjë normale. Ai nuk mund të dënohet ose të hetohet për atë që është dënuar një herë. Vetëm nëse dalin informacione te reja, pra jo nga akuza që u dënua, ka mundësi që të hetohet.

Kongresi dhe senati kanë kërkuar të hetojë lidhjet e tij me Hunter Biden dhe “njeriun e Ramës”, Duçka.

McGonigal nuk u burgos me 18 mars, i lirë deri më 3 qershor

Neza dhe Duçka nuk u përfshinë në akuzat e para, por FBI-ja nuk i ka mbyllur hetimet ndaj atyre.

Rama kërkon të fshihet pas tyre, por e di mirë se ndaj tij ka pasur hetime të thella.

Dan Fridman, gazetari i “Mother Jones”, për “Fokus” deklaron se “Lidhja Rama-McGonigal qelbet erë korrupsion.”

Nga 8000 faqe të dosjes së hetimeve, përgjimet ndaj Ramës janë thelbësore. Skandali i nisjes së hetimeve ndaj Muzin, ka nisur nga zyrat e Fugës në kryeministri duke shkaktuar një krim federal.

Ndalimi në JFK mbi një orë, por edhe sulmi ndaj Washington Examiner për lidhjet e qeverisë shqiptare me trafiqet e Ekuadorit, tregon qartë se ndaj Ramës është plotësuar dosja e thellë.

Akrobacirat e Ramës duke dërguar oligarkët e tij të ndërmjetësojnë me të falimentuarin e Manhatan-it, Kushner, kanë ngritur dyshime sepse janë ata që janë në listat e përgjimeve për lidhjet me McGonigal.

Amerikanët dinë çdo gjë nga lëvizjet dhe transfertat e milionave nga Rama dhe njerëzit e tij.

Loja sa ka filluar. McGonigal i lirë deri në 3 qershor është një burim kërcënimi për hajdutët e Tiranës.

11:04 Opinione Grigels Muçollari

Gojëkyçurit

Aferat korruptive në qeveri dhe në Bashkinë e Tiranës kanë...

12:39 Opinione Ermal Mulosmani

Zhgënjimi nga demokracia

Ka një moment shumë interesant në librin "Lëkura" të shkri...

10:54 Opinione Lutfi Dervishi

Na pandehin tutkun

Në Shqipëri sporti më popullor nuk është futbolli, por...

Lajmet e fundit nga