LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lajthitja financiare me PPP/ Djegësi i Tiranës do të gllabërojë 36 milionë euro në tri vitet e ardhshme

1 Nëntor 2023, 09:45, Aktualitet CNA
Lajthitja financiare me PPP/ Djegësi i Tiranës do të
Foto ilustruese

Nënkryetari i Këshillit Bashkiak, Dorian Teliti, thotë se lajthitja financiare me PPP nuk ndalet as me projektbuxhetin e vitit 2024.

Teliti deklaron se gjatë tri viteve do të jenë plot 407 milionë euro që do të merren nga xhepat e qytetarëve dhe bizneseve për të financuar grushtin e pathyeshëm të kontratave koncesionare.

Nënkryetari i Këshillit Bashkiak bën me dije se djegësi i Tiranës do gllabërojë 36 milionë euro për tri vitet e ardhshme.

Lajthitja financiare me PPP nuk ndalet as me projektbuxhetin 2024.

S’ka rëndësi për qeverinë e vendit tim nëse i madh dhe i vogël e di që këto janë kontrata klienteliste dhe korruptive, financimi i tyre jo vetëm që nuk ndalet, por madje rritet për vitet e ardhshme.

Gjate tre viteve 2024-2026 do të jenë plot 407 milionë euro që do merren nga xhepat e çdo qytetari dhe llogaria e çdo biznesi për të paguar "grushtin e pathyeshëm" të kontratave koncesionare.

E si të mungonte në këtë listë inceneratori i kryeqytetit me pronarë në kërkim , inceneratori që përveç parave të taksapaguesve asgjë tjetër nuk djeg.

Djegësi pa tym i Tiranës do gllabërojë 36 milionë euro 3 vitet e ardhshme...imagjinoni se sa çerdhe, kopshte e shkolla do mund të ndërtonim me këto para”, shkruan  Teliti./ CNA

Lajmet e fundit nga