LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kalaja publikon fotot/ ‘Sërish për aleatin e aleancës së kullave Lulzim Basha’

11 Tetor 2023, 17:46, Aktualitet CNA

Kalaja publikon fotot/ ‘Sërish për aleatin e aleancës

Avokatia Adriana Kalaja thotë se është e bindur që ajo që po kalon PD dhe Opozira sot, e ka zanafillën te marëveshja 5 orëshe e 17 majit t? 2017 midis Ramës dhe Bashës.

Sipas saj me atë marrëveshje u shitën të gjithë Kauzat, përfshirë edhe Kauzën më të madhe në gjithë historinë e Shtetit Shqiptar dhe që ka hyrë në vitin e gjashtë, siç është ajo e Teatrit Kombëtar.

Si pjesë të pazareve të datës 17 maj Kalaja sjell rastin e një pallati të shembur në Vlorë ku paditësi ishte vjehërri I ndjerë I Bashës.

Lidhur me këtë ngjarjes Kalaja ka publikuar dhe disa foto.

Avokatja thotë se milionat e eurove që në fakt janë paratë tona, dhe që vjehërri i Lulzimit, dhe direkt bashkëshortja e tij si trashëgimtare ligjore, në shumën 14 milion Euro), i kanë kaluar e do i kalojnë vetëm me urdhër të Ramës e vetëm kur ky i fundit do i shërbejë, për t'i shkajtuar PD dhe Opozitës dëmin sa më të madh.

Postimi i plotë i Adriana Kalasë:

Sërish për Aleatin e Aleancës së Kullave Lulzim Basha.....

Unë i qëndroj bindjes time se ajo që po kalon PD dhe Opozira sot, e ka zanafillën te marëveshja 5 orëshe e 17 majit t? 2017 midis Edvinit dhe Luzimit.

Aty u shitën të gjithë Kauzat, përfshirë edhe Kauzën më të madhe në gjithë historinë e Shtetit Shqiptar dhe që ka hyrë në vitin e gjashtë, siç është ajo e Teatrit Kombëtar.

E kam denoncuar në vijimësi këtë njeri pa dinjitet, pa integriret, pa moral e pa parime, madje 25 ditë para se të përjashtonte Doktor Berishën.

Nuk do ndalem deri sa ta shoh pas hekurave bashkë me Ramën, Veliajn e të gjithë bashkëpunëtorët e tij kriminelë e antishqiptarë.

Sot do përcjell një shqetësim që kam kohë që e analizoj në mëndjen time dhe që realisht do doja edhe këndvështrimin dhe kundërshtitë Tuaja lidhur me këtë çështje.

Sipas provave të mëposhtme, në foton 1 dhe 2, është vendimi u Gjykatës së Lartë lidhur me pallatin e shembur në Vlorë, me një nga paditësat, Xhaferr Sadiku ose vjehërri i ndjerë i Lulzimit, marë më 15 qershor 2022.

Ndërkohë, vendimi i Gjykatës së Strasburgut është marë më datë 11 janar 2018 pra gati 7 muaj pas marëveshjes, dhe ka marë formë të prerë më 28 qershor 2018 (foto 2 dhe 3).

Ajo që më habit është fakti se jo vetëm që qëndrimet e Qeverisë Shqiptare ndryshojnë gjatë procesit në Strasburg, por këto ndryshime sipas këtij vendimi korespondojnë në periudhën post marëveshje.

Nga ana tjetër, në aspektin formal, gjykimi në Strasburg përfundon, pa u shteruar të gjithë shkallët e gjykimit në Shqipëri, ashtu në fakt siç është dhe praktika e unifikuar e kësaj gjykate.

Pse ka ndodhur kjo?

Sipas meje për shkak të pazareve që përmban marëveshja e 17 majit 2017 datë të cilën të dy e kanë fiksim, se dhe pas 3 vitesh, njeri e shembi e tjetri e shiti Teatrin Kombëtar.

Se edhe milionat e euro që në fakt janë paratë tona, dhe që vjehërri i Lulzimit, dhe direkt bashkëshortja e tij si trashëgimtare ligjore (foto 6 dhe 7), në shumën 14 milion Euro (foto 5), i kanë kaluar e do i kalojnë vetëm me urdhër të Ramës e vetëm kur ky i fundit do i shërbejë, për t'i shkajtuar PD dhe Opozitës dëmin sa më të madh.

Kjo është dhe arsyeja që Gjykata e Lartë nuk është marë fare me çështjen e themelit se argumentojnë se "këtë e ka zgjidhur Gjykata e Stasburgut".

Në pamje të parë mbase nuk ka ndonjë problem por pyegja që shtroj me këtë rast është se nëse ne do kishim drejtësi reale dhe të pandikuar nga pushteti,

- Çfarë do ndodhte me vendimin e Gjykatës së Strasburgut nëse Gjykata e Lartë do rrëzonte padinë?

E bëj këtë pyetje se, Gjykata e Shkallës së Parë Administrative Vlorë, e ka rrëzuar padinë se nuk kishin filluar "efektet ligjore" të marëveshjes së 17 majit.

Ky është Lulzim Basha, në Aleancë me Kullat që ka blerë së fundmi (foto 8 dhe 9), dhe pazaret në shërbim të pushtetit të Edvinit të Kristaqit e për këtë arsye shkoi me vrap të zgjaste afatet e zh'bërjës së Sistemit të Drejtësisë me motrën e Belindës.

Se nuk ka përgjigje tjetëf fakti megjithëse në bashkëortakëri 50 % me 50 % me ortakun tjetër, vjehërri i Lulzimit merr 10 fish.

Prandaj mos qeshni me Edvinin e Kristaqit se:

Punë ka por nuk ka profesionistë në pazare dhe mashtrues si Lulzimi i Aurelës dhe Kunatit, të cilët janë trashëgimtarë të abuzimit me paratë publike dhe sistemin e drejtësisë.

PS 1: Nëse keni hasur një rast të ngjashëm nga GJEDNJ, ma bëni me dije.

PS 2: Nëse ju duket interesante, shpërndajeni ta shohë dhe armiku.

Lajmet e fundit nga