LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Duke notuar në det vjen skafi e të hap kokën”/ Fuga: Nëse s’respektohet ligji, s’ka siguri!

2 Gusht 2022, 17:56, Aktualitet CNA
“Duke notuar në det vjen skafi e të hap kokën”/ Fuga:
Artan Fuga

Akademiku Artan Fuga, ka komentuar ngjarjen e rëndë ndodhur në Himarë, ku një gomone në drejtimin e Arjan Tases përplasi për vdekje një 7-vjeçare.

Ai u shpreh se nuk është ky shteti i së drejtës dhe modeli që mund të frymëzojë një shoqëri.

“Qytetari duhet të jetë i sigurt në këtë shoqëri, dhe ai do të jetë nëse respektohen ligjet. Nëse ata që janë lart vetë nuk i respektojnë unë kam frikë sepse duke notuar në det me vjen skafi dhe më hap kokën”, u shpreh akademiku në rubrikën "Opinion".

Gjatë intervistës, Fuga komentoi edhe situatën e zjarreve në vend, për të cilën u shpreh: “Nuk është vetëm një problem kriminal, në rastin e kullotave, pyjeve , ka të bëjë më tepër kontrolli i territorit. Që mund të jenë  kamera, rojë apo shërbime të ndryshme dhe ne në vend të investojmë e lëmë këtë pasuri të ikë dhe kërkojmë faktorin. Ka një problem menazhues që mungon”, tha Fuga.

I ndalur tek ekonomia dhe ato familje që janë kushte të mbijetesës, Fuga u shpreh se Shqipëria është një vend me ekonomi të dobët.

“Shqipëria është një vend me ekonomi të dobët. Në debatin ekonomi nuk duhet të ndalojmë thjesht në aspektin financiar dhe fiskal. Nëse nuk rinovohet infrastruktura apo i gjithë raporti midis investimit dhe produktit dhe sistemi pronësor nuk transformohet, Shqipëria nuk mund të vazhdojë të jetë një vend që ka një produktivitet të punës që është besoj më i ulëti në Europë, duhen reforma që të transformojnë strukturën pronësore. Sepse në këtë situatë degradohet e gjithë shoqëria dhe besoj ka ardhur momenti dhe nëse këto reforma nuk bëhen, do vijmë rrotull dhe do të kemi atë që quhet politikë e varfërisë”, u shpreh më tej Fuga./CNA.al

Lajmet e fundit nga