LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Banorët e Bërxullës nuk marrin paratë, por kërcënojnë/ “Ne kemi ligjet tona do të vetësakrifikohemi”

29 Janar 2023, 11:29, Aktualitet CNA

Banorët e Bërxullës nuk marrin paratë, por

Banorët e Bërxullës kanë protestuar mëngjesin e sotëm pasi pretendojnë se nuk po shpronësohen sipas ligjit, që pronat e tyre të kalojnë për ndërtimin e aksit rrugor Thumanë-Kashar.

Ata kanë tentuar të përplasen edhe me policinë, ndërkohë u janë ofruar paratë kundrejt pronave.

“ARRSH duhet të bëjë kërkesa në hipotekë se sa është vlera e pronave. Toka këtu është shitur me akt noterial, në 2022, janë shitur 229 mijë euro, del 50 euro metri, ku e gjeti 4 euro metrin e tokës Berberi? Apo marrin rrogat kot dhe nuk bëjnë asnjë detyrë. Ne kemi ligjet tona, jemi autoktonë, nuk e falim tokën për interesat e oligarkëve, do ta mbrojmë me gjak”, ka thënë një nga banorët.

Ata kërcënojnë se do të sakrifikohen, në rast se do t’u preken pronat.

“Tokat na i kanë zaptuar, me taksat na mbyti, ky është qen, do ta bëjmë tokën me gjak, do të jem i pari që do të sakrifikohem. Ta bëjë provë dikush të vijë në tokën time!”, shprehet një tjetër banor./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga