LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Anija turistike bllokohet në zonën e izoluar të Grenlandës

12 Shtator 2023, 18:02, Aktualitet CNA

Anija turistike bllokohet në zonën e izoluar të Grenlandës

Një anije lundrimi me 206 pasagjerë është bllokuar në një zonë të izoluar të Grenlandës lindore dhe nuk është në gjendje të zbresë vetë, tha Komanda e Përbashkët Arktike e Ushtrisë Daneze.

Anija luksoze e lundrimit Ocean Explorer u rrëzua të hënën në Alpefjord, një park kombëtar rreth 1400 kilometra në verilindje të Nuuk, kryeqyteti i Groenlandës.

Nuk raportohet për të lënduar dhe personat në bord nuk janë në rrezik. 

“Një anije lundrimi në telashe në parkun kombëtar është padyshim një shkak për shqetësim. Ndihma më e afërt është larg, njësitë tona janë larg dhe moti mund të mos jetë i favorshëm," tha shefi i operacioneve të JAC, Brian Jensen. 

“Megjithatë, në këtë rast të veçantë, ne nuk shohim ndonjë rrezik të menjëhershëm për njerëzit apo mjedisin, gjë që është qetësuese”, shtoi ai.
Njësia më e afërt JAC është një anije inspektimi e cila ishte 1200 milje detare nga anija e lundrimit në kohën e tokëzimit. Kjo do të thotë se mund të arrijë në Ocean Explorer të premten në mëngjes, në rastin më të mirë. JAC tha se kishte kërkuar një tjetër anije lundrimi aty pranë që të qëndronte në zonë në mënyrë që të mund të ndihmonte pasagjerët nëse kushtet ndryshojnë./ CNA

Lajmet e fundit nga