LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Butrinti/ Paralajmëron Zhupa: Nesër do të demaskoj çdo mashtrim

8 Maj 2022, 17:17, Politikë CNA

Deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, ka reaguar pas deklaratave të ministres së Kulturës, Elva Margariti, për Butrintin.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Zhupa paralajmëron se nesër do të demaskojë çdo mashtrim për Butrintin në komisionet parlamentare.

Teksa i cilëson si përralla deklaratat e ministres, deputetja ka listuar disa nga ato që i quan fakte dhe ka publikuar disa dokumente që pretendon se vërtetojnë fjalët e saj.

Zhupa thekson se Butrinti po jepet falas, me koncension për 10 vjet, ndërsa shpjegon se ku po shkojnë paratë.

?Përgjigje për ministren e (ç)Kulturës!

Butrinti nuk është pronë e asnjë qeverie, por e shqiptarëve dhe e Shqipërisë!

Butrinti nuk shitet se nuk do mjaftonin paratë e botës për ta blerë atë!

Përrallat e ministres ?që nuk po e shet? nuk zhbëjnë të vërtetat.

Fakte:

1- Butrinti po jepet falas, me koncension për 10 vjet!

2- Ministrja e Kulturës nuk drejton Bordin, është thjesht një anëtare që merr 10 mijë dollarë në vit, dhe 4 anëtarë të tjerë që kanë shumicën e vendimarrjes janë persona privatë.

3- Butrinti jepet në administrim të plotë dhe të gjitha përfitimet menaxhohen nga Fondacioni.

4- Ministria i garanton Fondacionit posedimin dhe gëzimin e plotë dhe të qetë të Pasurisë Kulturore të Paluajtshme pa asnjë kundërshpërblim.

5- Fondacioni e regjistron Butrintin në Kadastër sipas shtojcës së marrëveshjes.

6- Paratë që janë në arkën e Butrintit, aktualisht 2 milion dollarë sipas ministres, i kalojnë fondacionit bashkë me Butrintin.

Nesër shihemi në komisionet parlamentare për të demaskuar çdo mashtrim?, shkruan deputetja e PD-së./ CNA.al

Lajmet e fundit nga