LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera me inceneratorët e Fierit dhe Elbasanit/ Lefter Koka, përballë dy prokurorëve të SPAK-ut

14 Prill 2022, 09:17, Aktualitet CNA

Ish ministri Lefter Koka do të  dalë nesër para prokurorëve të SPAK-ut.

Ai do të merret në pyetje nga prokurorët Dritan Premçi e Vladimir Mara, për inceneratorin e Fierit dhe Elbasanit.

Lefter Koka është arrestuar në Dhjetor të vitit të kaluar  me akuza për disa vepra penale në lidhje me hetimet për procedurën mbi kontratën e koncesionit për ndërtimin e impiantit të trajtimit të mbetjeve urbane dhe prodhimit të energjisë në Qarkun e Elbasanit.

Koka akuzohet se përvetësoi rreth 5 mln euro nga inceneratorët në Elbasan dhe Fier.

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë ka njoftuar më herët, se dyshohet se Koka ka konsumuar veprat penale ?shpërdorimi i detyrës?, kryer në bashkëpunim, ?korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë?, si dhe ?pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale? , kryer në bashkëpunim./CNA.al

Lajmet e fundit nga