LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Andi Bushati: Raporti i DASH në kundërshtim me qëndrimet e Yuri Kim

13 Prill 2022, 19:50, Aktualitet CNA

Analisti, Andi Bushati thotë se ka një kundërshtim mes raportit të DASH dhe qëndrimit të diplomatëve që ?duan ta mbajnë mirë me qeverinë?.

Sipas Bushatit, ?raportet e burokratëve bëjnë radiografinë reale të Shqipërisë? dhe ky ?raport tregon totalisht të kundërtën që kanë vizatuar diplomatët amerikanë në Shqipëri?.

Bushati u shpreh se raporti nuk përngjan aspak me gjuhën e përdorur nga ambasadorja Yuri Kim.

?E ke dëgjuar ndonjëherë të flasë për patronazhistët, e ke dëgjuar të flasë ndonjëherë për ?Peshkun e Madh?. Të gjithë deklaratat e znj. Kim, Eskobar dhe Palmer, piktura që japin kemi një djall të zi, opozita dhe Berisha dhe një partner të besueshëm Edi Rama. Ky raport nxjerr që korrupsioni i qeverisë është problemi kryesor?, tha analisti.

Andi Bushati e konsideroi raportin e 2021 të DASH për Shqipërinë ?raportin më të zi që DASH ka bërë ndonjëherë për Shqipërinë?.

?Rama kur kapet me presh në duar, tallet. Është hera e parë që një dokument i DASH i djeg Ramës?, shtoi ai.

Ndërsa Baton Haxhiu thotë se raporti i DASH ka nënshkrimin e ambasadores Yuri Kim.

?Raporti është hulumtim i vetë ambasadës, nga media dhe nga takimet një nga një. Ambasada e monitoron punën e një qeverie dhe i dërgon raport shtetit të vet?, tha ai.

Sipas Haxhiut ?nëse Kim gabon, humb karrierën?.

?Nëse jep informacion të gabuar nuk ka punë më, pasi është dikush që e verifikon?, tha ai duke shtuar se Kim e ka kritikuar qeverinë në qëndrimet e saj./euronews

Lajmet e fundit nga