"Arsimi në rrezik"/ Raporti që turpëron Qeverinë, si renditet Universiteti i Tiranës

13 Prill 2022, 11:17, Politikë CNA
"Arsimi në rrezik"/ Raporti që turpëron Qeverinë,

Deputeti demokrat, Belind Këlliçi shkruan se ?Webometrics? e rendit Universitetin e Tiranës të fundit në rajonin për nga cilësia.

Në një postim në rrjetet sociale, ai thekson se Universiteti i Tiranës është renditur në vendin e 3786-të, i fundit në Ballkan dhe me një diferencë të theksuar në raport me universitetet e kryeqyteteve të rajonit.

Sipas tij, propaganda Rama e Reformës në Arsim nuk e kaloi klasën.

?Universiteti i Tiranës në vendin e 3786-të. I fundit në Ballkan!

Ranglista prestigjioze ?Webometrics? e rendit Universitetin e Tiranës të fundit në rajonin për nga cilësia.

Sa u përket universiteteve publike të rajonit, ai i Beogradit renditet më mirë, përkatësisht në vendin 447, i ndjekur pas nga Universiteti i Zagrebit i 571-i, Universiteti i Sofjes i 988-i, Universiteti i Podgoricës i 1939-i dhe Universiteti i Prishtinës i 3027-i.

Shihet qartë diferenca e madhe me universitetet publike të kryeqyteteve ballkanike.

Propaganda Rama e Reformës në Arsim nuk e kaloi klasën. Si të gjitha pseudopunët e kryeministrit Rama që mbulohen nga zhurma mediatike e veshjeve të tij të pazakonta. Se një budalla mund ta ketë pallton të qëndisur në ar por prapëseprapë mbetet palltoja e një budallai.?-shkruan Belind Këlliçi./CNA.al

Lajmet e fundit nga