LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ilir Meta gënjen për Alqi Bllakon

9 Prill 2022, 17:38, Politikë CNA

Alqi Bllako, një nga personat e arrestuar për aferën e inceneratorëve, ka një karrierë politike ?gjithëpërfshirëse?.

Në filimet e tij, ai ka qenë pjesë e FRPD-së, për shkak edhe të bindjeve të babait të tij, Edmond Bllakos, një njeri tashmë i njohur për publikun, pasi ishte personi që paguhej me miliona lekë nga kompanitë e inceneratorëve, me një rrogë 6 mijë euro të paktën në muaj.

Por është pikërisht Edmond Bllako, lidhja direkt e Alqi Bllakos me LSI-në.

Babai i tij ka qenë me PD-në e Genc Pollos, më pas për disa muaj drejtues i PD në degën e Kolonjës, dhe në vitin 2011 Alqi Bllako ka qenë një nga njerëzit e afërt të Lulzim Bashës. Pasi Luli e gënjeu, e përfshiu në fushatë dhe pastaj e la rrugëve, nuk i dha asgjë, ka qenë babai i tij Edmond Bllako i cili i është bashkuar LSI-së dhe kjo e fundit e ka emëruar drejtor të kolaudimit të makinave në kryeqytet. E ka sjellë nga Kolonja në Tiranë dhe këtë e ka bërë Ilir Meta. Sot Ilir Meta tha publikisht që nuk është i LSI-së, por e lidhi miqësia me Lefter Kokën.

A mendon dot një shqiptar që një sekretar i përgjithshëm i një ministrie do emërohet thjesht nga Lefter Koka apo thjesht nga dëshira e një ministri? Asnjëherë, në asnjë rast.

Të gjithë i ka emëruar Ilir Meta, edhe Lefter Kokën e ka emëruar Ilir Meta, edhe Alqi Bllakon e ka emëruar Ilir Meta, edhe drejtorët i ka emëruar Ilir Meta, sepse janë pjesë e marrëveshjes politike mes partive politike. Dhe përtej asaj që Ilir Meta mund të ketë të drejtë për aferën e inceneratorëve dhe akuzave për shumë e shumë gjëra të tjera, në këtë rast Ilir Meta po gënjen publikisht.

Alqi Bllako dhe Lefter Koka janë të LSI-së, vodhën dhe grabitën pasuritë e shqiptarëve si përfaqësues të LSI-së. Lefter Koka ka qenë deputet i LSI-së, Alqi Bllako ka bërë fushatë me paratë e LSI-së, me paratë e inceneratorëve për LSI dhe këtë fushatë e ka bërë edhe në 2017-tën, kur si i çmendur vraponte nëpër fushata për LSI-në.  Dhe hajdutëritë i kanë bërë si zyrtarë të LSI-së. Se çfarë ndodhi më vonë është diçka tjetër, por nga viti 2011-2018, për gati 7 vite Alqi Bllako ka pasur një angazhim politik 24 orë me LSI ndërsa Lefter Koka nuk ka nevojë për sqarim se është një nga themeluesit.

Alqi Bllako është një nga produktet  kryesore të LSI në vend. LSI është një nga forcat më të korruptuara në vend, Ilir Meta ështënjë nga njerëzit më të korruptuar dhe tani të dal tëmarrë flamurin e ndershmërisë dhe të akuzojë Alqin se qënka përgjegjës i korrupsionit të madhe dhe se ai është produkt i PD-së apo i PS-së kjo është qesharake. E në rast se Alqi Bllako është i korruptuar është një mi përpara hipopotamit Ilir Meta, siç i ka thënë Sali Berisha dikur./E.K-CNA.al

Profili politik i Alqi Bllakos/ Nga abuzimet, korrupsioni, braktisja nga PS dhe burgu

Pse e hoqi Ilir Meta nga sekretar Alqi Bllakon

Meta mohon Alqi Bllakon/ Si u bë sekretar në Ministrinë e Mjedisit dhe Presidencë

Lajmet e fundit nga