LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

GJKKO jep vendimin për të akuzuarit e inceneratorëve

31 Mars 2022, 12:08, Aktualitet CNA

Gjykata zhvilloi sot seancën për vlerësimin e masës së sigurisë ndaj 9 personave që akuzohen për abuzime dhe korrupsion në lidhje me inceneratorin e Fierit.

GJKKO ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për 7 të akuzuarit për inceneratorin e Fierit, dhe arrest shtëpie për 2 të tjerë, duke lënë në fuqi kështu kërkesën e SPAK.

Masat ?Arrest me burg?

Lefter Koka, ministër i Mjedisit akuzohet për ?Shpërdorim të detyrës?, në bashkëpunim, ?Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë? dhe ?Pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale?.

Pëllumb Abeshi, ish-anëtar i Komisionit për dhëni e inceneratorit, drejtor i politikave në Ministrinë e Mjedisit, akuzohet ?Shpërdorimi i detyrës?!

Azem Shatëri, drejtor i Ndërmarrjes së Shërbimeve Publike në Fier! Akuzohet për shpërdorim detyre!

Florjan Muçaj, anëtar i Komisionit të prokurorimeve, akuzohet për ?shpërdorim detyre?

Klodian Zoto, akuzohet për ?Korrupsion aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë? dhe ?Pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale?

Arenc Myrtezani, ish-administrori i inceneratorit të Fierit! I akuzuar për ?Korrupsion aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë? dhe ?Pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale?,

Masat ?Arrest Shtëpie?

Sabina Cenameri, e ?Shpërdorimi i detyrës?, ish-anëtarja e Komisionit të Prokurimit të Inceneratorit të Fierit!

Etleva Kondi, ish-anëtare e Komisionit për dhënien e koncesionti, akuzohet ?Shpërdorimi i detyrës?, në bashkëpunim./CNA.al

Lajmet e fundit nga