LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“50 mln euro për bazën e Kuçovës”/ Ambasada amerikane tregon detaje, sa avionë pritet të mbajë

20 Janar 2022, 18:09, Aktualitet CNA

Ambasada e SHBA në Tiranë ka dalë me një reagim të rëndësishëm sa i takon bazës ajrore të Kuçovës.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ambasada shprehet se për bazën e Kuçovës do të ketë një investim prej 50 milionë euro, ndërsa shton se pas përfundimit, baza do të jetë në gjendje të mbajë gjashtë avionë luftarakë në baza periodike

?Po bëjmë një aleancë të fortë akoma edhe më të fortë! Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim mori sot pjesë në një ceremoni në bazën ajrore të Kuçovës, me rastin e fillimit të një projekti rindërtimi prej 50 milionë eurosh të NATO-s. Gjatë viteve të ardhshme, NATO do të financojë rinovimet dhe ndërtimin e plotë në bazën ajrore të Kuçovës. Pas përfundimit, baza do të jetë në gjendje të mbajë gjashtë avionë luftarakë në baza periodike. Kryeministri Edi Rama, Ministri i Mbrojtjes Peleshi dhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Begaj mbajtën të gjithë fjalën e rastit, duke pohuar se ky është një tjetër hap në rritjen e rolit të Shqipërisë si anëtare e aleancës?, thuhet në njoftimin e ambasadës./CNA.al

Lajmet e fundit nga