LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protesta e 8 janarit/ Berisha zbulon kush do jetë hapi i rradhës

11 Janar 2022, 18:36, Politikë CNA

Ish kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se do të përgatis edhe ai një raport për dhunën që u ushtrua ndaj demokratëve në datën 8 janar nga mercenarët e Lulzim Bashës.

Në një intervistë për ABC News, Berisha deklaroi se ai ka qenë në mënyrë konstante në komunikim me partnerët ndërkombëtar, ndërsa shtoj se pas tetë viteve, Basha po e mbyll ciklin e tij politik në mënyrën më të turpshme.

?Ne po përdorim të gjitha kontaktet. Do t?i bëjë me qesh Basha kur tu lajmërojë përjashtimin tim dhe protestën, do ti bëjë me qesh. Pa diskutim edhe ne kemi informuar dhe do të informojmë. Shumë prejt tyre lëshuan vlerësime objektive u bënë thirrje palëve të vetëpërmbahen dhe kjo ishte deklarata e Be, e ambasadorit italian e gjerman? etj

Kur të shofin të gjithë këtë baterdi që u bë atë ditë, do bëj dhe unë raportim. Do i lajmërojmë zyrtarisht, ne jemi një institucion, Komisionit të Rithemelimit që komunikon me përfaqësues të vendeve mike dhe partive simotra.

Komunikimi ynë s?ka qëllim mbështetjen por informimin, sepse një protestë pavarësisht se këtu ndodhin çudira mbështetja që i jepet Bashës është goditeje hapur ndaj pluralizmit politik në Shqipëri dhe unë e them këtu s?është vetëm ndaj pluralizmit por ndaj të gjithë gjeneratës së re të politikanëve shqiptarë.

Sepse Lulzim Brava doli në krye të opozitës dhe po e mbyll mbas 8 vitesh në mënyrën më të turpshme i rrethuar nga bandat dhe banditë në mes të tiranës por që është akt kriminal për të cilin duhet të hetohet?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga