Napoli vuan por fiton ndaj Sampdorias, 8 gola në Udinese-Atalanta

9 Janar 2022, 18:18, Sport CNA
Napoli vuan por fiton ndaj Sampdorias, 8 gola në Udinese-Atalanta

Napoli dhe Atalanta ia kanë dalë të fitojnë në javën e 21 të Serie A pasi mposhtën respektivisht Sampdorian dhe Udinesen. Ekipi i Spallettit fitoi minimalisht në shtëpi me rezultatin 1-0, ndërkohë që Atalanta shënoi gjashtë gola kundër Udineses në sfidën që përfundoi 5-2.

Ishte Petagna që shënoi golin e vetëm për Napolin. Sulmuesi italian realizoi një gol mjaft të bukur, akrobatik në minutën e 43 të takimit, që mjaftoi për t?i dhënë edhe tre pikët Napolit.

Nga ana tjetër, Atalanta e gjeti rrugën e rrjetës fillimisht me Pasalic në minutën e 17 të takimit. Më pas ishte Luis Muriel që tregoi aftësitë e tij dhe me një kundërsulm të bukur shënoi edhe golin e dytë.

Malinovsky ndërkohë realizoi edhe golin e tretë duke e mbyllur pjesën e parë me rezultatin 3-0.

Në pjesën e dytë ishte Udinese që ngushtoi diferencat me anë të Molinas, i ndihmuar edhe nga një devijim i mbrojtjes së Atalantës. Megjithatë, Muriel shënoi edhe golin e katërt duke plotësuar pokerin.

Golin e dytë për Udinesen e shënoi Beto, por Atalanta u kundërpërgjigj direkt pas një minute me Maehle duke e çuar rezultatin në 5-2. Gjithçka u vulos nga Matteo Pessina që rikthehet te goli dhe e çoi rezultatin në 6-2.

Kështu, Napoli ngjitet në kuotën e 43 pikëvë në vendin e tretë, 2 më shumë se Atalanta e vendit të katërt. Udinese dhe Sampdoria qëndrojnë në vendin e 14 dhe 15 me pikë të barabarta (20 pikë).

SERIE A ? Java 21
Napoli-Sampdoria 1-0
Shënues: 
Petagna 43?

Udinese-Atalanta 2-6
Shënues:
 Molina 59?, Beto 88? / Pasalic 17?, Muriel 22?,76?, Malinovsky 43?, Maehle 89?, Pessina 90+2

Lajmet e fundit nga