LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studim i ri/ Njerëzit me astmë kanë 40% me pak rrezik për t'u prekur nga Covid

3 Dhjetor 2021, 07:12, Kosova & Bota CNA
Studim i ri/ Njerëzit me astmë kanë 40% me pak rrezik për

Sipas një studimi të ri, të sëmurët me astmë kishin një rrezik 38% më të ulët të infektimit me Covid.

Gjithashtu, njerëzit me kushte alergjike si ethet e barit kanë një rrezik më të ulët për t’u infektuar me COVID-19.

Studiuesit nga Universiteti Queen Mary i Londrës vëzhguan më shumë se 16,000 të rritur në MB midis majit 2020 dhe shkurtit 2021.

Ata zbuluan se ata që vuajnë nga ethet e barit dhe ekzema kanë gati 25 për qind më pak gjasa të preken nga virusi.

Për më tepër, njerëzit me astmë kishin pothuajse 40 për qind më pak gjasa për t’u infektuar, edhe nëse përdornin inhalatorë steroide.

Për studimin, të publikuar të enjten në revistën Thorax, ekipi rekrutoi 16,081 të rritur midis 1 majit 2020 dhe 5 shkurtit 2021. Nga pjesëmarrësit, 15,227 plotësuan të paktën një pyetësor vijues dhe 14,348 persona plotësuan pyetësorin përfundimtar më ose para datës 5 shkurt. Të rriturve iu kërkua të jepnin informacion mbi moshën e tyre, gjatësinë, peshën, stilin e jetesës së dietave dhe nëse ata po merrnin apo jo ndonjë medikament ose ishin vaksinuar kundër Covid.

Në përgjithësi, 446 pjesëmarrës, gati tre përqind, rezultuan pozitivë për virusin gjatë periudhës së studimit.

Studiuesit u përqendruan për faktorët demografikë dhe socio-ekonomikë që mund të rrisin rrezikun e infektimit me Covid. Ata zbuluan se në mesin e atyre me sëmundje atopike – të tilla si ekzema dhe dermatiti, të cilat shkaktohen nga alergjenët – si dhe ata me ethe të barit ose rinit kishin një rrezik 23 për qind më të ulët të Covid.

Sipas Daily Mail, për më tepër, për ata që vuanin nga astma, ekzistonte një rrezik 38 për qind më i ulët i infeksionit, edhe kur përdornin inhalatorë steroide.

Çuditërisht, ata zbuluan se – ndryshe nga studimet e kaluara – pacientët që ishin më të vjetër, meshkuj ose kishin sëmundje të tjera themelore nuk ishin në një rrezik të shtuar të infeksionit. Sidoqoftë, ata me origjinë aziatike ose që jetonin në familje të mbipopulluara kishin shanse më të larta për t’u infektuar me COVID-19.

Për shembull, të rriturit që ishin britanikë aziatikë ose aziatikë kishin dyfish rrezik për t’u testuar pozitivë në krahasim me britanikët e bardhë. Dhe çdo 0,5 persona shtesë për dhomë gjumi rrisin rrezikun e kontraktimit të virusit me 1,26 herë./CNA.al

Lajmet e fundit nga