LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shifrat/ Ja sa të vaksinuar kanë humbur jetën nga koronavirusi

30 Nëntor 2021, 19:30, Lifestyle CNA
Shifrat/ Ja sa të vaksinuar kanë humbur jetën nga koronavirusi

Zëvendësministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini nuk dha një shifër të saktë të të vaksinuarve që kanë humbur jetën nga koronavirusi, por theksoi se pjesa  më e madhe e tyre janë të pavaksinuar.

Në studion e emisionit ‘Debat’ me Alba Alishani ne A2, ajo tha se nga 157 raste të shtruar në spital, 94% e tyre janë të pavaksinuar, ndërsa 6% e tyre janë me dozën e parë ose të dytë të vaksinës dhe nuk janë në gjendje të rëndë, kurse 23 persona paraqiten në gjendje të rëndë në terapi intensive.

?94% e të gjithë rasteve nga 157 rasteve të hospitalizuar  janë të pa vaksinuar. Një 6 % janë me një apo dy doza, por nuk shfaqin klinikën e rëndë. Janë 23 raste në terapi intensive dhe kanë shfaqur klinikë agresive që kërkon terapi intensive?.

Lajmet e fundit nga