LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Mentor Kikia/ A mund të pastrohet Shqipëria?

25 Tetor 2021, 16:14, Opinione CNA
Nga Mentor Kikia/ A mund të pastrohet Shqipëria?

Kryeministri Rama e vuri në pozitë të vështirë kryetarin e bashkisë së Himarës pak ditë më parë, kur e akuzoi se fle me plehrat para syve. Ai i ?kërcënoi? të gjithë drejtuesit vendorë që të bëjnë pastrimin e territorit që kanë nën menaxhim.

Po përse nuk pastrohet Shqipëria ? më pyeti një gazetar në një intervistë- kaq e pamundur është?

Po, që Shqipëria të pastrohet është shumë e vështirë. Ajo nuk pastrohet me një urdhër kryeministri.

Le ta nismin nga Z.Goro i Himarës. Po! E vërteta është se në verë, Himara e mbipopullur kishte probleme serioze me pastrimin. Por, ja ta zëmë, se i mblodhi bashkia plehrat, ku do ti çojë?

Këtu vijmë tek përgjigjet e pyetjes, se përse nuk pastrohet Shqipëria:

-Sepse Shqipëria nuk i menaxhon mbetjet, ajo vetëm i mbledh(aty ku i mbledh) dhe i hedh diku tjetër. Pra u ndërron vendin. Në rastin më të mirë ky vendi është landfill, në rastin më të keq është lumë ose përrua.

-Sepse në Shqipëri në pjesën më të madhe të territorit, në zonat rurale, nuk ka infrastrukturë për mbledhjen e mbetjeve. Ato thjeshtë hidhen? në përrua, në kanal, në lumë, në lëndinë, në rrugë.

-Sepse në Shqipëri mbetjet nuk riciklohen, as ripërdoren. Shqipëria është vendi i vetëm në Europë që nuk bën asnjë lloj ndarjerje të mbetjeve në burim. Në Himarë, psh, vetëm 2 vjet më parë GIZ financoi një rrjet të ri koshash për ndarjen e mbetjeve. Por projekti dështoi. Sepse ndarja në burim dhe riciklimi janë një zinxhir i tërë, nëse nuk funksionon një hallkë, këputet.

-Sepese, në kushtet kur ka bashki që tërhiqen zvarrë për të ndërruar xhamat e një shkolle, i duhet të paguajnë që mbetjet palastike(të riciklueshme) dhe mbetjet bimore(të dekompozueshme), të transportohen deri në 70 km larg për të shkuar në një gropë landfilli. Cili ekonomist në botë do ta quante zgjidhje këtë?

-Shqipëria nuk mund të pastrohet nga aksionet ? show, ku mbetjet që mblidhen në plazh në praninë e kamerave, hidhen në kanal pasi fiken kamerat.

-Shqipëria nuk mund të pastrohet, derisa ka një popullsi me mungesë të theksuar të edukatës qytetare dhe hedh çdo gjë ku të mundë dhe askush nuk ndëshkohet.

-Shqipëria nuk mund të pastrohet sepse, në vetëm 1 dekadë ka hartuar 2 strategji kombëtare e ka miratuar dy ligje për menaxhimin e mbetjeve, dhe nuk ka zbatuar as njërën e as tjetrën.

Po si pastrohet pra? ? mund të pyesë dikush sërish

Thjeshtë: Të zbatohet ligji që kemi miratuar:

1- Parandalimi: Gjobë ?kokës?, kujtdo që ndot; biznes, familje, individ..

2- Ripërdorimi

3- Riciklimi(s?ka pse të mbushim landfillet me bidona plastikë e kanaçe, kur ato janë lëndë e parë për riciklim)

4- Depozitimi(kusuri që mbetet)

Por, derisa ne, tjetër gjë të shkruajmë në ligje e strategji, e tjetër gjë të bëjnë në terren, s?kemi për tu pastruar kurrë!/CNA.al

Lajmet e fundit nga