LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Çmenden”, çmimet/ Zbardhen shifrat, nga ushqimet tek komunikimi dhe arsimi

22 Tetor 2021, 07:00, Ekonomi CNA

Instituti i Statistikave ka zbardhur rritjen e çmimeve për të gjithë sektorët.

Sipas INSTAT në muajin Shtator 2021, rritjen më të madhe të çmimin e kanë pasur ushqimet dhe pijet alkolike.

Për këto produkte, çmimi ëhstë rritur me 4.7 përqi më shumë.

Rritje të çmimit, ka pasur edhe në sektorin e komunikimit me 2.9 përqind

Ndryshimi vjetor i matur nga Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit në muajin Shtator 2021 është 2,6 %.

Arsimi është kategoria e fundit sipas INSTAT ku ka rritje çmimi më të ulët se kategoritë e tjera, vetëm me 0.2 përqind.

Rritja më e madhe e çmimeve prej 4,7 % vërehet në grupin ?Ushqime dhe pije joalkoolike?, pasuar nga grupet ?Komunikimi? me 2,9 %, ?Transporti? dhe ?Hotele, kafene dhe restorante? me 2,4 % secili, ?Argëtim dhe kulturë? me 1,7 %, ?Pije alkoolike dhe duhan? me 1,2 %, ?Veshje dhe këpucë? dhe ?Qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji? me 1,1 % secili, ?Shëndeti? me 0,9 %, ?Mobilim, pajisje shtëpie dhe mirëmbajtje? me 0,7 % dhe ?Shërbimi arsimor? me 0,2 %.

Nga ana tjetër çmimet e grupit ?Mallra dhe shërbime të ndryshme? u ulën me 0,4 %.

Në muajin Shtator 2021, ndryshimi mujor i matur nga Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit është 0,5 %.

Ky ndryshim është ndikuar kryesisht nga rritja e çmimeve të grupit ?Ushqime dhe pije joalkoolike? me 1,1 %, pasuar nga grupi ?Veshje dhe këpucë? me 0,8 %, ?Argëtim dhe kulturë? me 0,7 %, ?Qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji? dhe ?Shërbimi arsimor? me 0,2 % secili, ?Hotele, kafene dhe restorante? me 0,1 %.

Nga ana tjetër çmimet e grupit ?Shëndeti? u ulën me 0,3 %, pasuar nga grupi ?Mallra dhe shërbime të ndryshme? me 0,1 %./CNA.al

Lajmet e fundit nga