LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ujësjellësi në fshatin Lapardha 1/ Banorët “ca të nënës, ca të njerkës”, vuajnë për ujë të pijshëm

29 Shtator 2021, 20:45, Denoncim CNA

Në fshatin ?Lapardha 1? në qytetin e Beratit, prej vitesh 14 familje vuajnë mungesën e ujit të pijshëm.

Në Fiks Fare u ankuan banorët e fshatit Lapardha 1 të cilët ndjehen të harruar nga bashkia, pasi nuk janë përfshirë në projektin për t?u furnizuar me ujë të pijshëm.

Fiks Fare kontaktoi edhe me kryeplakun e fshatit i cili ka mbajtur kontaktet me Bashkinë Berat. Bajram Tabaku u shpreh për Fiksin se e ka ngritur disa herë si problem, por që bashkia e ka përcjell pasi nuk kanë fonde të mjaftueshme. ? më kanë thënë që do vij një fond tjetër për të pajisur dhe pjesën tjetër të lagjes me ujë të pijshëm? përfundon kryeplaku.

Fiksi iu drejtua edhe Drejtorisë së Ujësjellës Kanalizimeve Berat për të pyetur pse këto familje mbeten pa ujë, jashtë projektit. Drejtori i UKB-së Pelivan Sinaj u shpreh se për t?u vlerësuar është faktio ai u përgjigj se projekti ende nuk ka përfunduar, por duhet ende kohë. Ndërkohë që kohëzgjatja e projektit ishte 6 muaj dhe koha ka përfunduar.që më në fund këto fshatra po furnizohen për të parën herë më ujë të pijshëm. Përsa i përket familjeve që nuk janë përfshirë në projekt

Fiks Fare iu drejtua edhe Bashkisë Berat ku në një intervistë Arjan Shkëmbi nënkryetar i Bashkisë Berat u shpreh se nga banorët nuk ka patur ankesa por që ata janë në dijeni të problemit. ? Ky projekt është në kulmin e tij edhe pse kakaluar afati, na duhet sigurisht edhe pak kohë që të gjithë banorët të jenë pjesë e sistemit të ujësjelljesit në shtëpi. Deri më tani kemi gjetur një zgjidhje provizore duke ndërtuar 5 çezma në qendër të fshatit. Punimet janë inspektuar nga ne, por nuk kemi konstatuar një gjë të tillë. Këta boanorë do gjejnë zgjidhje shumë shpejt? premtoi nënkryetari për Fiks Fare./tch

Lajmet e fundit nga